Warszawa: Trwa protest niepedagogicznych pracowników szkół

[2006-04-09 13:48:07]

Wciąż trwa protest stołecznych tzw. niepedagogicznych pracowników szkół, czyli woźnych, dozorców, kucharek. Protestujący domagają się podwyżek płac.

Protestujący pracownicy licznie przyszli w czwartek na obrady Rady Miejskiej Warszawy. Skandowali: "Więcej pensji!". Wymogli tym samym przeprowadzenie debaty na temat ewentualnych podwyżek.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali protestującym podwyżki w wysokości 65 złotych. Pracownicy przyjęli tę propozycję śmiechem. Z równowagi wyprowadziła ich natomiast wypowiedź komisarza miasta - Mirosława Kochalskiego, który stwierdził, że woźne, dozorcy i kucharki, jak na swoje kwalifikacje zawodowe, zarabiają dobrze. Protestujących poparli radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czy to nie dziwne, że miasto lekką ręką wykłada 10 milionów złotych na organizację finału Miss World i 15 milionów złotych na nagrody dla urzędników ratusza, a brakuje na podwyżki dla szkolnych kucharek? - pytał retorycznie radny Andrzej Golimont.

W stołecznych szkołach pracuje około 11 tysięcy niepedagogicznych pracowników. Od czterech lat otrzymują oni wynagrodzenia w tej samej wysokości. Od 15 marca prowadzą oni protest, a reprezentujący pracowników Związek Nauczycielstwa Polskiego wszedł w spór zbiorowy z władzami Warszawy. Komisarz stolicy ma w nadchodzącym tygodniu przedstawić plan rozwiązania sporu.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 stycznia:

1793 - Konwencja podziałowa rosyjsko-pruska w Petersburgu w sprawie II rozbioru Polski, motywowana szerzeniem się "zarazy jakobińskiej".

1873 - W Błażkowej urodził się Karol Irzykowski, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, teoretyk filmu, współpracownik "Robotnika".

1891 - W Ales na Sardynii urodził się Antonio Gramsci działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1898 - W Rydze urodził się Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1940 - NKWD aresztowała we Lwowie grupę lewicowych pisarzy polskich, m.in. Władysława Broniewskiego, Aleksandra Wata, Tadeusza Peipera i Anatola Sterna.

1998 - W wyniku poparzeń zmarł Alfredo Ormando, włoski pisarz, który podpalił się na Placu św. Piotra w Watykanie w proteście przeciwko postawie i polityce Kościoła katolickiego wobec chrześcijan o orientacji homoseksualnej.

2002 - W Paryżu zmarł Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

2003 - Została zarejestrowana Demokratyczna Partia Lewicy.

2007 - W Warszawie zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotografik.

2019 - Nicolás Maduro ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.


?
Lewica.pl na Facebooku