Szykują się zmiany w urzędach pracy

[2006-04-11 00:58:32]

Jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonej na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, planowane jest stworzenie "zintegrowanego systemu, który pomoże bezrobotnym znaleźć pracę".

Na konferencji, poświęconej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, która odbyła się 10 kwietnia w Ministerstwie, podsekretarz stanu Robert Kwiatkowski, zapowiedział szerokie włączenie osób niepełnosprawnych w obszar działania służb zatrudnienia. Przedstawił zebranym planowane zmiany w tej dziedzinie: odciążenie służb zatrudnienia od czynności administracyjnych, położenie większego nacisku na poradnictwo i pomoc w szukaniu pracy, wzmocnienie roli gminy w walce z bezrobociem i wykluczeniem, współfinansowanie z Funduszu Pracy niepublicznych instytucji rynku pracy czy zwiększenie roli Funduszu Szkoleniowego, ułatwiającego podnoszenie kwalifikacji. Ze wszystkich tych narzędzi będą mogły także korzystać osoby niepełnosprawne, tak, aby znalazły pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i możliwościami – zadeklarował Kwiatkowski.

Ministerstwo uważa, że aby urzędy pracy skutecznie wypełniały swoja funkcję, pośrednicy pracy i doradcy zawodowi, powinni stanowić 50-60 proc. wszystkich zatrudnionych w urzędach pracy, obecnie stanowią około 13 proc. na 17.000 ogółem zatrudnionych tam pracowników.
Urzędy pracy jakie są, każdy widzi. Bardziej zajmują się administrowaniem bezrobociem niż wypełnianiem zapisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nie muszą ani sprawdzać rzetelności ofert pracy ani rzeczywiście doradzać i pomagać bezrobotnym.

Kiedy w Łodzi usiłowaliśmy założyć spółdzielnię socjalną, to pierwsze pytanie urzędników brzmiało: po co wam to? Bariery, z którymi przyszło nam się borykać, po części tylko wynikają z przepisów, lecz w większości z bierności i indolencji urzędników. Kiedy pytam tych przedstawicieli państwa, jak sobie wyobrażają pracę kogoś, kto przez pierwszy miesiąc pracy nie ma za co jeść, dojeżdżać do pracy itd., to odpowiedź padała jedna: niech pożyczą. Bo urzędnika to nie interesuje. To nie jest problem. I kwita. A kiedy bezrobotny załamuje się i popada w bierność i nie próbuje już nic, a zwłaszcza nie zgłasza się na tzw. "odhaczenie", to wtedy oczywiście jest jego wina... A urzędnik z czystym sumieniem, wyrejestrowuje takiego człowieka, jako bezrobotnego i w ten sposób bezrobocie spada.

Nie wiem, co naprawdę planuje minister Michałkiewicz, lecz zmiany - i to radykalne - są konieczne.

Ludwik Olczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku