Polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla
[2002-01-30 20:40:44]
Dochód z koncertu przekazany zostanie na rozbudowę integracyjnej szkoły dla dzieci trędowatych i zdrowych w Puri w Indiach. Tam ojciec Żelazek pracuje od ponad 50 lat. A od ponad 25 wśród chorych na trąd. Pod jego opieką przebywa ok. 800 osób, a jego działalność porównywana jest z działalnością Matki Teresy. Kandydaturę 84-letniego kapłana zgłosili polscy lekarze i intelektualiści, w tym m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Wniosek o przyznanie kapłanowi Pokojowej Nagrody Nobla wpłynął już do Komitetu Noblowskiego w Oslo. Ojciec Żelazek powiedział, że wiadomość o nominacji zaskoczyła go. Pomimo wszystko jestem prostym misjonarzem, ale cieszę się, że moja praca znalazła uznanie – dodał. Decyzję o pracy misyjnej o. Żelazek podjął w Dachau, gdzie trafił jako 20-letni kleryk i przebywał 5 lat. Wtedy postanowiłem, że jeżeli ocaleję, będę pomagał innym. To obóz mnie zahartował. Sam czułem się wtedy trędowaty, chociaż w inny sposób i w innych warunkach, bo w obozie wszyscy byliśmy tylko numerami- wspomina. Dwa lata po przyjęciu święceń kapłańskich wyjechał na misje do Sambalpurm w północnej części indyjskiego stanu Orisa. Przez 25 lat pracował wśród Adibasów, tzw. hinduskich aborygenów, będąc dyrektorem gimnazjum, potem sekretarzem wszystkich szkół misyjnych w okręgu misji Sambalpurm, a następnie proboszczem parafii w miejscowości Bondamunda. Od 1975 r. pracuje w Puri nad Zatoką Bengalską w południowej części stanu Orisa. Założył kilkusetosobową kolonię trędowatych zapewniając podopiecznym leczenie, mieszkania, żywność i pracę. Chorzy zarabiają pracując wraz z rodzinami w warsztatach rękodzielniczych. Ojciec Żelazek założył także szkołę podstawową dla dzieci z rodzin trędowatych. O. Żelazek otrzymał w 1998 r., za długoletnią opiekę nad trędowatymi w Indiach, doktorat honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu.(IAR) |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?