USA: Zwycięstwo Republikanów w wyborach

[2002-11-06 20:44:30]

Republikanie odnieśli poważne zwycięstwo we wczorajszych wyborach do Kongresu USA, utrzymując nie tylko większość w Izbie Reprezentantów, ale przejmując także Senat. W ten sposób urzędujący prezydent po raz pierwszy od 70 lat będzie miał za sobą większość nie tylko w Izbie Reprezentantów ale także w Senacie.

Amerykanie wybierali całą Izbę Reprezentantów - 435 jej członków, 34 spośród 100 senatorów oraz 36 spośród 50 gubernatorów. Dokładne wyniki wyborów nie są jeszcze znane, jednak jest już niemal pewne, że Republikanie zwiększą swą przewagę, przełamując demokratyczną większość w Senacie (Demokraci dotychczas mieli 51 senatorów na 100).

W wyborach na gubernatorów stanów konserwatyści też osiągnęli kilka spektakularnych zwycięstw. Republikanin został pierwszym od prawie czterdziestu lat gubernatorem stanu Maryland, pokonując po zaciekłej kampanii wyborczej Kathleen Kennedy Townsend, córkę Roberta Kennedy’ego. Na stanowisku - jako pierwszy Republikanin w historii - pozostał również dotychczasowy gubernator Florydy i brat prezydenta Jeb Bush. Georgia z kolei ma pierwszego Republikanina na stanowisku gubernatora od czasów wojny secesyjnej.

Wśród obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej pojawia się pytanie, dlaczego Demokraci przegrali. Pojawiają się opinie, że jest to wynik tego, że Amerykanie potrzebują silnego prezydenta, który musi skoncentrować się przede wszystkim na wojnie z terroryzmem oraz musi mieć za sobą Kongres, by przeprowadzić niezbędne przesunięcia w budżecie i reformy gospodarcze. Dlatego też wyborcy nie poparli Demokratów, bo ci np. sprzeciwiali się powołaniu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nazywanego "super-departamentem", ze względu na to, że miałby on powstać na bazie ponad 100 samodzielnych komórek rządowych, m.in. tajnych służb (Secret Service), straży granicznej i przybrzeżnej, agencji ds. nagłych wypadków (FEMA) i służb imigracyjnych, a głównym celem jego funkcjonowania miałaby być koordynacja działań antyterrorystycznych i ochrona kraju przed terrorystami.

Porażka we wczorajszych wyborach pogłębiła kryzys i chaos wśród Demokratów, którzy nie mają zdecydowanego lidera, potrafiącego zjednoczyć wokół siebie osoby o poglądach centrowych, centrolewicowych i lewicowych.

Zwycięstwo Republikanów we wczorajszych wyborach w Stanach Zjednoczonych może niestety oznaczać umacnianie się tendencji supermocarstwowych i imperialistycznych w amerykańskiej polityce zagranicznej, w której prowadzeniu rząd amerykański w coraz mniejszym stopniu będzie się liczył ze zdaniem członków i organów takich organizacji jak ONZ czy NATO. Obawiam się, że ta agresywna polityka globalnego policjanta, próbującego ustanowić Pax Americana w świecie, nie tylko nie doprowadzi do wyodrębnienia się nowego ładu międzynarodowego opartego na większym poszanowaniu Karty NZ i innych deklaracji i umów międzynarodowych, ale wręcz przeciwnie - może doszczętnie zaburzyć jego funkcjonowanie.

Smuci też fakt, że Amerykanie - popierając politykę prezydenta George Busha - poparli też inicjatywę tworzenia Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego powstanie może w poważnym stopniu ograniczyć wolności i swobody obywatelskie w USA.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku