Florencja: EFS cd. i demonstracja (aktualizacja)

[2002-11-09 12:50:43]

Organizatorzy Europejskiego Forum Społecznego szacują, że we wczorajszych debatach i demonstracjach we Florencji wzięło udział około 35.000 uczestników. Dzisiejsza manifestacja przeciwko wojnie z Irakiem zgromadziła 300 tys. ludzi, a więc znacznie więcej niż przewidywano.

W ramach EFS odbyła się dyskusja o alternatywach dla Europy Środkowej Wschodniej. Alexander Buzgalin z organizacji Russian Alternative mówił, że dziś ok. 30 proc. Rosjan żyje w nędzy, przemiany gospodarcze są niemal całkowicie sterowane przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a permanentny kryzys państwa doprowadza do odradzania się znanej z poprzedniego ustroju instytucji silnego przywódcy i uwiądu demokracji. Karoly Loranc, przedstawiciel Attac-Węgry, skupił się na przedstawieniu procesu pogłębiania się przepaści między biednymi a bogatymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Odczytano także list Jacka Kuronia, który ze względów zdrowotnych nie dotarł do Florencji. Kuroń wskazywał w nim na dominację sektora finansowego nad współczesną gospodarką, a także na fakt, że coraz większa ilość ludzi staje się zbędna w procesie produkcji. Podkreślał, że współczesnych problemów społecznych nie da się rozwiązać na szczeblu lokalnym, i konieczne jest stworzenie nowego ładu globalnego.

Najwięcej uczestników (kilka tysięcy osób) przyciągnęła konferencja: "Partie a ruchy społeczne"; Wzięli w niej udział Olivier Besancenot, lider LCR (Ligi Komunistów Rewolucjonistów z Francji), Fausto Bertinotti z włoskiej Partii Odnowy Komunistycznej oraz Bernard Casspen z Attac-Francja. Ten ostatni mówił, że Attac to struktura ponadpolityczna, ale współpracuje z partiami politycznymi. Bertinotti wspomniał o wykorzystywaniu ruchow społecznych przez partie polityczne w historii ruchu robotniczego i instrumentalnym traktowaniu go przez socjaldemokratów. Podkreślał, że jego zdaniem reformizm nie daje dziś alternatywy dla globalnego kapitalizmu. Wskazywał też na fakt, że przebieg Forum zaprzecza tezom prasy i elit politycznych o agresywnym charakterze ruchu antyglobalizacyjnego. Besancenot apelował do ludzi działających w ruchach społecznych, by - skoro zawiedli się na istniejących partiach - skoncentrowali się na przebudowie istniejącego systemu politycznego i budowie partii antysystemowych, które nie będą skupiały się na celach doraźnych.

Punktem kulminacyjnym Forum Społecznego jest demonstracja przeciwko wojnie z Irakiem, która rozpoczęła się dziś przed godziną 14.00. Prócz grup określanych przez media mainstreamu mianem "anty-globalistycznych" biorą w niej udział związkowcy, pacyfiści oraz uczestnicy ruchów chrześcijańskich. Organizatorzy spodziewali się, że weźmie w niej udział 200 tys. ludzi, ale wobec ciągłego napływu nowych zgłoszeń w tej chwili mówią, że liczba uczestników może nawet przekroczyć 300 tys. Na trasie marszu, która omija łukiem zabytkowe centrum miasta, rozmieszczono kilka tysięcy funkcjonariuszy policji. Bezpiecznego i spokojnego przebiegu protestu pilnują również siły porządkowe zorganizowane przez uczestników Forum.

Krytyczne komentarze uczestników społecznego szczytu wywołuje wczorajsza rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Iraku. Zdaniem korespondenta BBC typowa opinia na ten temat głosi, że "wszystko to bierze się z amerykańskich pragnień przejęcia kontroli nad złożami ropy w Iraku". Organizatorzy mówią, że wczorajsza rezolucja sprawiła, że do marszu przyłączyło się więcej osób niż przewidywano. Helen Salmon z Koalicji "Powstrzymać wojnę" powiedziała: - Sądzę, że teraz ludzie będą bardziej rozzłoszczeni i bardziej zdeterminowani w próbach zatrzymania wojny.

W informacjach, które pojawiły się po demonstracji antywojennej mówi się nawet o ponad milionie uczestników. Najliczniej reprezentowane były związki zawodowe oraz Partia Włoskich Komunistów i Partia Odnowy Komunistycznej. Protesty poparła największa włoska centrala związkowa CGIL. Policja ograniczyła się do dyskretnego pilnowania trasy przemarszu oraz filmowania jego uczestników ze śmigłowców.

Piotr Ciszewski
Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 listopada:

1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.

1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.

1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.

1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.

1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.

1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.

1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.

2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.

2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.

2021 - Xiomara Castro wygrała wybory prezydenckie w Hondurasie.


?
Lewica.pl na Facebooku