Unilever i Monsanto wykorzystują pracę dzieci

[2003-05-18 10:32:00]

Około 25.000 dzieci indyjskich pracuje na polach bawełny firmy Hindustan Lever Ltd. a 17.000 dzieci dla przedsiębiorstwa Mahyco - informuje raport przygotowany przez Indian Committee of the Netherlands. Firmy te są kooperantami brytyjsko-holenderskiej korporacji Unilever i amerykańskiego koncernu Monsanto, które czerpią zyski z półniewolniczej pracy hinduskich dzieci. Z wyzysku dzieci na dużą skalę korzystają także szwajcarska Syngenta, holendersko-brytyjska Advanta i należąca do niemieckiego Bayera firma Proagro.

Przeciętny czas pracy wynosi 13 godzin dziennie, za co dzieci dostają równowartość jednej złotówki. Dzieci pracują w bardzo ciężkich warunkach i są narażone na szkodliwe działanie pestycydów (np. endosulfan) używanych do poprawy wydajności pól.

Szacuje się, że w całych Indiach do tego typu pracy wykorzystuje się około 450.000 dzieci. W przemyśle bawełnianym dziewięciu na dziesięć pracowników to dzieci w wieku 6-14 lat.

Dzieci dostają 30% wynagrodzenia kobiet, pracujących w tych samych warunkach, natomiast kobiety dostają 55% wynagrodzenia mężczyzn.

Zachodnie korporacje bronią się przed oskarżeniami o wyzysk dzieci, twierdząc, że same nie zajmują się zbiorami bawełny. Wymuszają one jednak na kooperantach tak niski poziom cen produktów rolnych, że zatrudnienie do pracy dorosłych staje się nieopłacalne.

Adrian Zandberg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku