Organizacje społeczne odrzucają neoliberalizm

[2003-05-18 17:30:29]

Ponad setka organizacji społecznych rozpoczęła 17 V wielką konferencję: Odpowiedź Społeczeństw – Opór w Mezoameryce wobec Globalizacji Neoliberalnej. Spotkanie odbywa się w indiańskim miasteczku San Juan Guichocovi, położonym w rejonie przesmyku Tehuantepec w południowym Meksyku.

Bezpośrednim powodem zorganizowania konferencji były plany rządów regionu, aby w krótkim czasie wprowadzić w życie tzw. Plan Puebla – Panama. Zakłada on szybką liberalizację handlu w regionie na wzór NAFTA. Według uczestników owe neoliberalne plany niosą ze sobą zagrożenie zwiększenia eksploatacji ekonomicznej Mezoameryki, w szczególności przez północnoamerykańskie koncerny. Może się to wiązać z niebezpieczeństwem nie tylko dla ludzi ale również dla środowiska naturalnego i zabytków archeologicznych.

Organizacje pozarządowe oskarżyły obecnego prezydenta Meksyku o prowadzenie polityki emigracyjnej, która służy USA. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni na granicy pomiędzy Meksykiem a USA zginęło 18 obywateli państw Ameryki Środkowej, przy całkowitej bierności władz. W spotkaniu, które kończy się dzisiaj w nocy biorą udział m.in. przedstawiciele Meksykańskiego Sojuszu na rzecz Samostanowienia Ludów, Unii Wspólnot Indiańskich, członkowie kierowanego przez Jezuitów Centrum Praw Człowieka „Miguel Pro Juarez” i Unii Chłopskiej „Emiliano Zapata Vive”.

Claudia Ordonez, reprezentująca Centrum Praw Człowieka powiedziała, że „wprowadzenie w życie Planu Puebla – Panama będzie miało negatywne konsekwencje dla jednostek, całych społeczeństw i wspólnot indiańskich z całego regionu”. Brendan O’Neill z Północnoamerykańskiej Sieci Sprzeciwu wobec Planu Puebla – Panama, stwierdził, że „jeżeli jakikolwiek region na świecie posiada jakieś użyteczne surowce naturalne, może być pewien, że już istnieją plany multikorporacji jak je wykorzystać”. Według O’Neilla omawiany plan jak i wszystkie jemu podobne wpisują się w tradycję eksploatacji obu indiańskich i nieanglosaskich Ameryk, rozpoczętą 511 lat temu przez Krzysztofa Kolumba a kontynuowaną obecnie przez Międzyamerykański Bank Rozwoju i Bank Światowy. "Kiedyś zdobywcy przyjeżdżali po złoto. Teraz złotem jest ropa naftowa, surowce naturalne i ekosystemy" - mówił O’Neill.

Maciej Rembarz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku