Wschodnie imperia w raporcie EFJ

[2003-06-27 03:18:31]

Wielu ekspertów w Polsce uważa, że inwestycje zagranicznych koncernów w polskie media gwarantują ich wysoki poziom i niezależność. Paradoksalnie jednak to właśnie zachodni kapitał, przejmując znaczną część mediów prywatnych, stał się poważnym zagrożeniem dla niezależnego dziennikarstwa w Polsce – twierdzi Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) w opublikowanym właśnie raporcie, poświęconym mediom w Europie Środkowo-Wschodniej. Informacje na jego temat ukazały się m.in. w "Gazecie Wyborczej".

Tytuł publikacji – "Wschodnie imperia", nawiązuje do imperiów medialnych budowanych w krajach wschodnioeuropejskich. Jego część poświęcona jest także sytuacji mediów i dziennikarstwa w naszym kraju.

Zdaniem EFJ - organizacji, zrzeszającej ok. 200 tys. członków w 29 krajach na Starym Kontynencie, w prawie wszystkich państwach Europy Środkowo-Wschodniej znaczna część rynku medialnego należy do kapitału zagranicznego. Na 85 proc. rynku mediów w Polsce znajdującego się w rękach prywatnych, 40 proc. należy do koncernów zagranicznych. Taka sytuacja, według rodzimych ekspertów, powinna sprzyjać ugruntowaniu się niezależnego dziennikarstwa, jako że największym zagrożeniem dla wolności mediów są próby ingerencji ze strony władzy państwowej i samorządowej. Media z kapitałem zagranicznym, którego główne ośrodki są zarejestrowane za granicą, z reguły dają dziennikarzom więcej niezależności i możliwości działania.

Tymczasem, według EFJ, to właśnie zagraniczni wydawcy w największym stopniu przyczynili się do obniżenia jakości i bezstronności dziennikarstwa w Polsce, dokonując wręcz zamachu na jego niezależność. Nie wynika on z układów wydawców z politykami, a z pogoni za zyskiem. Korzystając ze słabości przepisów w zakresie ochrony praw dziennikarzy, narzucają redakcjom swoje zachodnie kierownictwo. W ramach cięcia kosztów preferują słabszych, gorzej płatnych dziennikarzy, którzy dążąc do spełnienia oczekiwań pracodawcy odnośnie wzrostu lub utrzymania pozycji danego podmiotu na rynku, preferują "sensacyjne, lekkie dziennikarstwo", często obniżające jakość danego medium. Na pogarszanie się jakości pracy dziennikarzy wpływają też niskie płace, wierszówki i gaże autorskie oraz częsta odmowa prawa do zrzeszania się.

Zjawisko nie płacenia pracownikom pensji za pracę nie ominęło także branży dziennikarskiej, za co w grudniu ubiegłego roku EFJ potępiła Polskę. Prezes organizacji Gusti Glattfelder, odnosząc się do strajku płacowego dziennikarzy nieistniejącego już "Życia", stwierdził, że zachowanie się wydawcy tej gazety było właściwe dla kraju bandyckiego, a nie dla nowoczesnej demokracji w Europie, za którą chce uchodzić Polska.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku