Gruzja: Szewardnadze odchodzi

[2003-11-23 21:13:17]

Eduard Szewardnadze podał się do dymisji w niedzielę wieczorem polskiego czasu - poinformowano po spotkaniu prezydenta Gruzji z liderem opozycji Michaiłem Sakaszwili oraz przybyłym z Rosji w roli mediatora tamtejszym ministrem spraw zagranicznych, Igorem Iwanowem.

Na lotnisku pod Tbilisi przygotowano do startu prezydencki samolot - nie jest jednak jasne, czy oznacza to, że były prezydent Gruzji zamierza opuścić kraj. Tymczasem Niemcy, które są wdzięczne Szewardnadze za rolę, jaką odegrał jako szef radzieckiego MSZ w czasie jednoczenia Niemiec, zapowiedziały już, że są chętne przyjąć byłego prezydenta. Władzę w Gruzji obejmie czasowo przewodnicząca parlamentu poprzedniej kadencji 39-letnia Nino Burdżanadze.

Krótka kronika ostatnich wydarzeń w Gruzji: 2 listopada: Wybory parlamentarne. Opozycja wskazuje na nieprawidłowości i oszustwa na jej niekorzyść. 3 listopada: Miejscowa komisja wyborcza przedstawia wstępne wyniki głosowania - zaplecze prezydenta w nich prowadzi. 4 listopada: Opozycja wzywa do protestów przeciwko oficjalnym wynikom wyborów. Demonstracje przedłużają się na cały tydzień. 9 listopada: Mimo spotkania Szewardnadze z przywódcami opozycji, sytuacja nie ulega zmianom. 20 listopada: Ponieważ komisja wyborcza potwierdza ważność głosowania, zaczynają się masowe zgromadzenia i marsze. Rząd USA stwierdza, że w Gruzji miały miejsce oszustwa wyborcze na dużą skalę. 21 listopada: Szef gruzińskiej służby bezpieczeństwa potwierdza fałszerstwa. 22 listopada: Szewardnadze zwołuje nowy parlament i stwierdza, że nie zamierza podać się do dymisji. Opozycja szturmuje izbę obrad - prezydent i jego zwolennicy zostają wygnani poza gmach parlamentu. Szewardnadze wprowadza stan wyjątkowy, zapowiada użycie podległych mu sił. 23 listopada: Po utracie poparcia służb bezpieczeństwa prezydent ustępuje. Rezygnuje z urzędu w celu uniknięcia rozlewu krwi: "Nigdy nie zdradziłem swojego narodu. Lepiej, żebym ja odszedł, niż aby między Gruzinami doszło do przelewu krwi". Tysiące Gruzinów świętują na ulicach Tbilisi.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 listopada:

1911 - W Dravil zmarł Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1942 - W Bihaciu w Bośni z inicjatywy komunistów powstała Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Jugosławii (AVNOJ).

1968 - Na wniosek Polski, Konwencja ONZ wykluczyła przedawnienie zbrodni wojennych.

1968 - W Berlinie zmarł Arnold Zweig, niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, socjalista, pacyfista.

1989 - Założono Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

2006 - Rafael Correa zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

2015 - António Costa (Partia Socjalistyczna) został premierem Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku