Mongolia: Enkhbayar wygrał wybory prezydenckie

[2005-05-23 17:23:04]

Centralna Komisja Wyborcza Mongolii ogłosiła w dniu dzisiejszym Nambaryna Enkhbayara zwycięzcą wyborów prezydenckich. Enkhbayar zdobył 53,4 proc. głosów, co oznacza, że wygrał wybory już w pierwszej turze.

Najpoważniejszy rywal wyborczy Enkhbayara - Mendsaikhan Enkhsaikhan z Demokratycznej Partii Mongolii, zdobył zaledwie 20 proc. głosów. Polityk demokratów, zwolennik bliskiej współpracy z Europą i USA oraz liberał gospodarczy, uznał swoją porażkę i złożył gratulacje prezydentowi Enkhbayarowi.

Frekwencja wyborcza sięgnęła 75 proc.

Nambaryn Enkhbayar (na zdjęciu) jest przewodniczącym Mongolskiej Rewolucyjnej Partii Ludowej (Mongol Ardyn Chuv’sgalt Nam). W latach 1990-1994 był premierem kraju. Do 1996 roku stał na czele ministerstwa kultury. W 2000 roku ponownie został wybrany premierem kraju. Od 2004 roku pełnił funkcję przewodniczącego parlamentu Mongolii.

Enkhbayar jest historykiem literatury i tłumaczem. Ukończył studia w Moskwie i Leeds. Jest członkiem Związku Pisarzy Mongolskich. W kraju znany jest także z przekładów literatury angielskiej. Ma 47 lat.

Prezydent w Mongolii ma funkcję głównie reprezentacyjną. Posiada jednak pewne uprawnienia w zakresie polityki zagranicznej i obronnej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku