Liechtenstein: Liberalizacja ustawy antyaborcyjnej

[2005-11-27 19:09:26]

Mieszkańcy Liechtensteinu opowiedzieli się za liberalizacją ustawy o aborcji.

Środowiska związane z konserwatywnym biskupem księstwa Wolfgangiem Haasem przygotowały projekt ustawy "Tak dla życia", który zobowiązywał państwo do chronienia życia "od poczęcia do naturalnej śmierci".

W opinii prawników tekst, poza bezwarunkowym zakazem aborcji oraz eutanazji, mógł doprowadzić też do zakazu stosowania antykoncepcyjnych wkładek macicznych i tabletek wczesnoporonnych. Wykluczał on też wszelkie badania na komórkach macierzystych oraz eksperymenty genetyczne.

Rząd, poparty prawie jednogłośnie przez 25-osobowy parlament, odrzucił obywatelski projekt. Sam zaproponował, aby w Liechtensteinie, gdzie obecnie za przeprowadzenie aborcji grozi matce do roku więzienia, wprowadzić znacznie bardziej liberalną ustawę, wzorowaną na sąsiedniej Szwajcarii.

W niedzielę okazało się, że mieszkańcy Liechtensteinu większością aż 81,3 proc. odrzucili inicjatywę "Tak dla życia", a 79,3 proc. poparło proponowaną przez rząd liberalizację. Oznacza to, że tak jak w Szwajcarii kobieta będzie miała prawo przerwać ciążę podczas pierwszych 12 tygodni jej trwania.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku