ONZ: Edukacja wciąż męskim przywilejem

[2005-11-27 21:12:49]

Według najnowszych danych UNICEF edukacja wciąż pozostaje w wielu rejonach świata męskim przywilejem. Ze 115 milionów dzieci, które na całym świecie nie otrzymują nawet podstawowego wykształcenia, aż 90 milionów stanowią dziewczynki.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy UNICEF wskazuje: stereotypy kulturowe i seksualne, ubóstwo, problem HIV/AIDS.

Tam gdzie możliwości edukacyjne są z jakichś względów ograniczone, tam uważa się, że to mężczyźni są uprawnieni do pobierania nauki i to oni zajmują miejsca w szkolnych klasach - wyjaśnia Ann M. Veneman z UNICEF. Dodaje, że wiele kultur przypisuje kobietę do domu, a na dziewczynki i ich rodziców jest wywierana silna presja społeczna, aby wcześniej wychodzić za mąż i zakładać rodziny.

Edukacja dzieci, w szczególności dziewczynek, jest kluczem do narodowego postępu. Prowadzi do większej produktywności ekonomicznej, zmniejsza śmiertelność matek i ich dzieci i zwiększa prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia dzieci będą posyłane do szkół - twierdzi Veneman.

Wśród 46 krajów, w których występuje problem dyskryminacji dziewcząt w dostępie do edukacji, największą grupę stanowią kraje afrykańskie, w szczególności kraje strefy Maghrebu. Na liście znajduje się także Turcja, choć raport zaznacza, że kraj ten dokonał ostatnimi laty dużego postępu w walce z problemem nierównego dostępu do edukacji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku