Czechy: 30-tysięczna manifestacja w Pradze

[2005-11-28 13:09:56]

Ponad 30 tysięcy osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę przez związki zawodowe demonstracji w centrum Pragi. Manifestowali związkowcy z całego kraju oraz politycy i zwolennicy socjaldemokratów i komunistów. Manifestacja była wyrazem poparcia związkowców dla rządowego projektu nowego kodeksu pracy.

W demonstracji wzięli udział także członkowie władz czeskich, między innymi: Bohuslav Sobotka - minister finansów i lider ČSSD, Zdeněk Škromach - minister pracy, Lubomír Zaorálek - przewodniczący czeskiego sejmu oraz eurodeputowany Richard Falbr.

Manifestacja była bardzo głośna i barwna. Związkowcy używali trąbek i syren. Sam minister Sobotka przez całą demonstrację kręcił grzechotką. Uczestnicy wyposażeni byli w liczne transparenty. Jeden z nich głosił: "Niewolnictwo zniesiono w 1781 roku".

To ostatnie hasło odnosiło się do debaty, jaka ostatnimi czasy przetacza się przez Czechy, a która związana jest w pracami nad nowym kodeksem pracy. Czeski sejm pozytywnie przegłosował w pierwszym czytaniu propozycję rządową, opracowaną po serii konsultacji ze związkami zawodowymi, która utrzymuje w mocy większość przywilejów pracowniczych, przewidywanych w obowiązującym obecnie kodeksie z 1966 roku.

Kodeks wyglądałby inaczej, gdybyśmy my go pisali. Ale ta wersja jest dobrze wyważona, chociaż jest dość znacznym kompromisem - powiedział Milan Štěch z Czesko-Morawskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Również inaczej nowy kodeks widzieliby przedstawiciele pracodawców. Różnica polega na tym, że związkowcy uważają projekt rządowy za możliwy do przyjęcia, zaś pracodawcy żywiołowo krytykują propozycję nowego kodeksu twierdząc, iż w zbyt małym stopniu dostosowuje on prawo pracy do kapitalistycznych realiów społeczno-gospodarczych. Pracodawcom wtóruje czeska prawica (ODS) i centroprawicowe partie wchodzące w skład koalicji rządowej (US-DEU, KDU-ČSL).

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

1973 - Gwinea Bissau proklamowała niepodległość.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku