Słowacja: Władza prywatyzuje, lewica protestuje

[2006-02-01 17:57:39]

Słowacki rząd przeforsował w parlamencie zgodę na prywatyzację dwóch największych lotnisk w kraju: w stołecznej Bratysławie oraz wschodniosłowackich Koszycach. Wcześniej sprywatyzowano jedną z elektrowni wodnych. Politykę prywatyzacyjną prawicowego gabinetu Mikuláša Dzurindy krytykują partie opozycyjne - Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-Sociálna Demokracia) i Komunistyczna Partia Słowacji (Komunistická Strana Slovenska).

Władze zaczęły wielką, zimową wyprzedaż majątku państwowego. Teraz praktycznie każdego dnia aż do 31 marca, władza będzie sprzedawać i sprzedawać - powiedział Robert Fico, lider partii Smer-SD. Stwierdził także, że prywatyzacje, w tym sprzedaż lotnisk, są dokonywane w podejrzanej atmosferze.

Ta ostatnia wypowiedź nie jest bezpodstawna. Słowacki parlament musiał dwukrotnie głosować w sprawie zgody na prywatyzację lotnisk. Po pierwszym głosowaniu okazało się bowiem, że za prywatyzacją opowiedział się jeden z posłów opozycji, który przebywał w czasie głosowania z oficjalną wizytą w Australii, a swoją kartę poselską zdeponował w parlamentarnym sejfie.

Lider partii Smer-SD zapowiedział, że jeżeli jego ugrupowanie będzie mieć większość w nowowybranym parlamencie, anuluje zgodę na prywatyzację i zrewiduje inne przypadki sprzedaży majątku narodowego. Jeśli prywatyzacja majątku państwowego będzie trwała w tym tempie do końca marca, to Słowacja będzie pierwszym krajem, który nie będzie miał nic pod swoją kontrolą - wieszczy Fico.

W podobnym tonie wypowiadało się niedawno kierownictwo Komunistycznej Partii Słowacji. KSS uważa, że wzmożona prywatyzacja tuż przed końcem kadencji parlamentu, ma na celu wyłącznie dbałość o interes obecnie rządzących, a nie o interes Słowacji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku