Rozpoczął się V Kongres OPZZ (aktualizacja)

[2002-05-24 19:06:33]

W Spale (woj.łódzkie) rozpoczął się dziś V Kongres Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Kongres ma zamiar przyjąć program na najbliższe 4 lata, a także wybrać nowe władze.

Blisko 700 delegatów reprezentujących wszystkie branże zrzeszone w OPZZ wysłuchało przemówień zaproszonych gości, wśród nich prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałka Senatu Longina Pastusiaka oraz wicepremiera Marka Pola. Gwizdami przyjęto wystąpienia prezydentowej PKPP Henryki Bochniarz oraz ministra pracy Jerzego Hausnera.

W wyborach na nowego przewodniczącego OPZZ zmierzyli się Maciej Manicki, dotychczasowy szef centrali, oraz Paweł Jankiewicz z Łodzi. Jankiewicz powiedział dziennikarzowi lewica.pl, że zdecydował się wystartować w wyborach, ponieważ chciałby zmienić sposób kierowania OPZZ, a także zreformować strukturę, która jego zdaniem rodzi konflikty na lini branże - struktury wojewódzkie.

W dyskusji pojawiały się głosy krytyczne w stosunku do obecnej polityki Porozumienia. Tadeusz Gawin z Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP powiedział, że "związki nie powinny oglądać się na to, jaki układ polityczny akurat rządzi, ale konsekwentnie zajmować się problemami ludzi pracy". "Chciałbym, aby po kongresie OPZZ stał się bardziej otwarty na młodych ludzi i bardziej radykalny w działaniach. Tak, jak ma to miejsce w przypadku wielu związków na świecie. Możemy brać przykład z Włoch, gdzie na wezwanie związków zawodowych przeciw atakom rządu na kodeks pracy strajkują i wychodzą na ulice miliony ludzi. Ludzie czują się tam bardziej pewni siebie. Tę pewność musimy budować także w Polsce" - mówił Gawin.

Kongres potrwa do niedzieli. Jutro związkowcy będą gościć premiera Leszka Millera, także jutro odbędzie się dyskusja programowa i ogłoszone zostaną wyniki wyborów na nowego szefa OPZZ.

więcej informacji: tutaj

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku