Maciej Szatyłowicz: Wszystkie dzieci nasze są...

[2010-06-12 08:08:07]

Spośród natłoku portalowych informacji uważny internauta mógł w Dniu Dziecka wyłuskać i tę: Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w statystykach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obrazujących poziom ubóstwa w grupie dzieci i młodzieży. Wyprzedzają nas w tej niechlubnej klasyfikacji jedynie Meksyk i Turcja. Opublikowane informacje dotyczą wszystkich krajów OECD i państw UE nie będących członkami tej organizacji. Wbrew powszechnie panującemu mniemaniu bieda w Polsce nie jest domeną osób starszych, rencistów i emerytów. Dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież. Stopa ubóstwa wśród osób do lat 18 wynosi ponad 20%. Na drugim biegunie są kraje skandynawskie: w Danii, Szwecji, Finlandii i Norwegii odsetek ten nie przekracza 5%. Jest to jeden z najbardziej drastycznych wymiarów polskiej biedy nie znajdujący właściwie zupełnie miejsca w publicznym dyskursie. Według sondażu CBOS zaledwie 5 % Polaków dostrzega biedę dzieci. Podobnie jak rodzin wielodzietnych czy rolników i pracowników dawnych PGR-ów.

Temat ubóstwa dzieci nie istnieje także w debacie politycznej. Ten fakt nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał oskarżycielski wspomnianego zagadnienia. Pozostając zmarginalizowane i wyparte nie mąci dobrego samopoczucia politycznych elit. Nie stawia przed pytaniami: Co powoduje, że niedostatek tak bardzo dotyka tę grupę społeczną i jak można temu zjawisku przeciwdziałać, złagodzić jego skutki? Bo musimy pamiętać, że problem często nie mija wraz z wiekiem - dzieci żyjące teraz w ubóstwie są zagrożone wykluczeniem społecznym w przyszłości. Tradycyjne odpowiedzi na wyżej postawione pytanie nie znajdują zastosowania. W przypadku biednych-dorosłych istnieje cały arsenał uzasadnień ich społecznej i materialnej sytuacji: począwszy od wrodzonej życiowej niezaradności, poprzez lenistwo, nałogi, własny wybór, do całej gamy patologicznych skłonności. Według panujących w Polsce neoliberalnych przekonań, dorośli sami są sobie winni egzystując na marginesie społeczeństwa. Natomiast dzieci trudno obarczyć winą za ich życiową sytuację. Zarzucić im, że niedostatek jest skutkiem ich lekkomyślności czy innych zaniedbań i błędów. Dzieci to zawsze ofiary ubóstwa, nigdy sprawcy. Politycy wolą nie zapuszczać się na, w tym przypadku, grząski grunt ideologicznych uzasadnień.

Także w obecnej kampanii prezydenckiej próżno szukać choćby zaakcentowania problemu przez głównych kandydatów. Może oprócz Bronisława Komorowskiego, który na swojej stronie internetowej z godnością zubożałego szlachcica przyznaje: "Miałem bardzo szczęśliwe dzieciństwo, mimo okresów biedy i braku stabilizacji materialnej w domu. Po przodkach odziedziczyłem wszystko prócz majątku (...). Dzieciństwo, mimo autentycznej biedy, to był ważny okres w moim życiu. Uczyłem się, że bardziej liczy się ciepło domu rodzinnego niż dobrobyt". Jarosław Kaczyński natomiast nawiązuje głównie do gospodarczych sukcesów swojego rządu.

Teraz również jesteśmy pierwsi we wzroście gospodarczym dzierżąc jednocześnie palmę pierwszeństwa w ubóstwie najmłodszych i najsłabszych obywateli tego kraju. I trudno się temu dziwić, dla naszych kandydatów najważniejsza jest przecież Polska.

Źródła:
1. http://www.tinyurl.pl?iMj5brIs
2. http://www.tinyurl.pl?amLUOkmQ
3. http://www.tinyurl.pl?1k9H0xca
4. Golinowska S., Tarkowska E. (red.) "Ubóstwo i wykluczenie społeczne. Badania. Metody. Wyniki" Warszawa: IPSS

Maciej Szatyłowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku