Sejm przyjął nowy kodeks wyborczy

[2010-12-06 12:24:39]

3 grudnia Sejm jednogłośnie (430 głosów za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się) przyjął nowy kodeks wyborczy, który zawiera ujednolicone przepisy dotyczące wszystkich rodzajów wyborów. Z dniem wejścia w życie kodeksu wyborczego (1 lutego 2011 r.) moc prawną utraci ordynacja o wyborze prezydenta, ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, ordynacja do Sejmu i Senatu, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta oraz ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Kodeks w dużej mierze opiera się na dotychczasowych regulacjach prawnych ordynacji wyborczej, jednak wprowadza też istotne zmiany.

Najważniejsza zmiana przewidywana przez projekt kodeksu - dotycząca wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu - została odrzucona. Nie przyjęto również zmian, nawiązujących do przegłosowanej tego samego dnia ustawy parytetowej, zakładających wymóg, by na pierwszych trzech miejscach na listach wyborczych było po co najmniej jednym przedstawicielu obu płci i, by na pierwszych pięciu miejscach było po co najmniej dwóch przedstawicielach obu płci.

Ostatecznie uchwalony kodeks wyborczy, jako nowość, wprowadza m.in. okręgi jednomandatowe w gminach liczących do 40 tys. w wyborach samorządowych (obecnie w gminach do 20 tys. mieszkańców radni są wybierani w wyborach większościowych, ale w okręgach wielomandatowych), fakultatywną możliwość zarządzenia wyborów dwudniowych, nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów (od godz. 7.00 do 21.00), ułatwioną, korespondencyjną formę oddania głosu dla wyborców przebywających zagranicą, jak również karty wyborcze przygotowane specjalnie dla osób niewidomych w języku Braille'a (niewidomi musieli dotychczas korzystać z pomocy pełnomocnika przy oddawaniu głosu).

Po wejściu w życie kodeksu wyborczego do każdego wyborcy mają być dostarczane informacje o wszystkich rodzajach wyborów, ich terminach, miejscu lokali wyborczych oraz instrukcje dotyczące oddawania ważnego głosu.

Damian Chodorek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 stycznia:

1876 - W San Francisco urodził się Jack London, pisarz amerykański. Idee socjalistyczne łączył z teorią walki o byt.

1896 - W Bonansa w Aragonii urodził się Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.

1912 - Urodził się Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Podczas jednej z nich zginął, zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1919 - Jednodniowy strajk powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim ogłoszony przez Radę Delegatów Robotniczych; żądania uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania wojny z bolszewicką Rosją.

1932 - Demokratka Hattie Caraway z Arkansas jako pierwsza kobieta zwyciężyła w wyborach do Senatu USA.

1964 - Na Zanzibarze wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i ustanowiono Republikę Zanzibaru i Pemby.

2009 - George Abela (Partia Pracy) został wybrany na stanowisko prezydenta Malty.

2010 - Trzęsienie ziemi zniszczyło Haiti. Zginęło co najmniej 230 tysięcy osób, 300 tysięcy zostało rannych.

2010 - Zmarł Daniel Bensaïd, filozof, teoretyk francuskiego trockizmu.

2024 - W Warszawie został zawiązany CEEGLA (Central-Eastern European Green Left Alliance – Sojusz Zielonej Lewicy Europy Środkowo-Wschodniej) – sojusz zielonych i lewicowych organizacji z Europy Środkowo-Wschodniej.


?
Lewica.pl na Facebooku