Sejm za likwidacją Komisji Majątkowej
[2010-12-23 17:24:34]
16 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o stosunku państwa do Kościoła z 17 maja 1989 r. stanowiącą, że Komisja Majątkowa zostanie zlikwidowana od dnia 1 marca 2011 r. Wcześniej, na międzyresortowym posiedzeniu rządu, likwidację Komisji zaplanowano na 1 stycznia, a następnie na 31 stycznia 2011 r., jednak okazało się, że jest to niemożliwe ze względu na drogę legislacyjną, jaką musi przejść nowelizacja ustawy (ma ją przegłosować Senat, którego posiedzenie odbędzie się dopiero w połowie stycznia). 1 marca 2011 r. okazał się więc najbliższym możliwym terminem wejścia w życie rzeczonej nowelizacji. Na mocy nowych przepisów prawnych roszczenia Kościoła dotyczące dalszych zwrotów ziem mają się odbywać w ramach sądów powszechnych.
Nowalizacja została przyjęta w Sejmie stosunkiem głosów - 390 za, 50 przeciw, przy 3 wstrzymujących się. Za jej przyjęciem opowiedziały się kluby Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polska Jest Najważniejsza, przeciwko zagłosowali natomiast posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz kół poselskich Socjaldemokracji Polskiej i Stronnictwa Demokratycznego (wśród przeciwnych znalazł się również głos wicemarszałek Sejmu Ewy Kierzkowskiej z PSL i posła niezrzeszonego Andrzeja Celińskiego). Od głosu wstrzymali się: John Godson z PO, wicepremier Waldemar Pawlak z PSL i Zbigniew Kruszewski z SLD.
Zwolennicy natychmiastowej likwidacji Komisji Majątkowej argumentowali swoje stanowisko niewielką ilością pozostałych do rozpatrzenia przez nią wniosków. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazywali natomiast na ryzyko oddalenia skargi konstytucyjnej dotyczącej Komisji Majątkowej (wniesionej w styczniu 2009 r. do Trybunału Konstytucyjnego przez klub SLD wz. z jej jednoinstancyjnością) - w przypadku wygaśnięcia przedmiotowych przepisów prawnych.
Niezależnie od SLD, ponad tydzień temu skargę konstytucyjną dotyczącą Komisji Majątkowej wniosła również Rzecznik Praw Obywatelskich - prof. Irena Lipowicz. Choć zdaję sobie sprawę, że działalność Komisji zmierza ku końcowi, w naszym systemie legislacji jest rzeczą istotną, by pokazać, jak ważne jest zachowanie zasady dwuinstancyjności oraz jak ważne jest poszanowanie praw samorządu terytorialnego. A właśnie tego dotyczył, jak uważam, błąd ustawodawcy - uzasadniała. Nieoficjalnie wiadomo, że dodatkowa skarga RPO może przyczynić się do opóźnienia nadania biegu przedmiotowej sprawie przez Trybunał Konstytucyjny, ale również do podniesienia jej rangi. Trybunał, jak dotąd, nie wyznaczył terminu rozpatrzenia skarg wniesionych przez SLD i RPO.
Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP określiła zasady stosunku Państwa do Kościoła, w tym jego sytuację prawną i majątkową. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Komisja Majątkowa była krytykowana głównie za brak możliwości odwołania od jej decyzji, jak również za domniemane działania korupcyjne (w związku z którymi toczy się obecnie kilka postępowań prokuratorskich).
Joanna Darkiewicz
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
12 stycznia:
1876 - W San Francisco urodził się Jack London, pisarz amerykański. Idee socjalistyczne łączył z teorią walki o byt.
1896 - W Bonansa w Aragonii urodził się Joaquín Maurín, hiszpański polityk, jeden z liderów POUM.
1912 - Urodził się Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Podczas jednej z nich zginął, zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.
1919 - Jednodniowy strajk powszechny w Zagłębiu Dąbrowskim ogłoszony przez Radę Delegatów Robotniczych; żądania uwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania wojny z bolszewicką Rosją.
1932 - Demokratka Hattie Caraway z Arkansas jako pierwsza kobieta zwyciężyła w wyborach do Senatu USA.
1964 - Na Zanzibarze wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i ustanowiono Republikę Zanzibaru i Pemby.
2009 - George Abela (Partia Pracy) został wybrany na stanowisko prezydenta Malty.
2010 - Trzęsienie ziemi zniszczyło Haiti. Zginęło co najmniej 230 tysięcy osób, 300 tysięcy zostało rannych.
2010 - Zmarł Daniel Bensaïd, filozof, teoretyk francuskiego trockizmu.
2024 - W Warszawie został zawiązany CEEGLA (Central-Eastern European Green Left Alliance – Sojusz Zielonej Lewicy Europy Środkowo-Wschodniej) – sojusz zielonych i lewicowych organizacji z Europy Środkowo-Wschodniej.
?