Łódź: Zapadnie wyrok ws. śmierci Tomasza Jochana

[2011-01-21 22:11:50]

Za tydzień, 27 stycznia, nastąpi ogłoszenie wyroku ws. śmierci Tomasza Jochana, robotnika pracującego w łódzkim zakładzie firmy Indesit. Do tragicznego wypadku doszło 2 września 2005 roku, kiedy to prasa wytłaczająca drzwi zmiażdżyła 21-latkowi głowę. Proces trwał więc ponad 5 lat.

Do wypadku doszło na skutek zdjęcia czujników bezpieczeństwa. Czujniki miały kontrolować i, w razie znalezienia się zbyt blisko prasy, zatrzymywać pracę maszynę. Według prokuratur Doroty Gołębiewskiej oraz rodziny zmarłego do zdejmowania zabezpieczeń zmuszało kierownictwo fabryki - czujniki opóźniając pracę stały na przeszkodzie do produkowania większych niż przewidywały i tak wyśrubowane normy ilości lodówek. Zarzuty potwierdziły zeznania pracowników zakładu mówiących, że zdejmowanie zabezpieczeń było na porządku dziennym. Prowadziło to do dużej ilości wypadków, które z reguły były tuszowane przez kierownictwo fabryki.

Prokuratura żąda najwyższych kar za nieumyślne spowodowanie śmierci - 2,5 roku więzienia - dla ówczesnego dyrektora fabryki lodówek Włocha Antonio S., dyrektora ds. produkcji Krzysztofa W. oraz kierownika zmiany Sławomira J. Dla dwóch innych oskarżonych prokurator domaga się kar: dwóch lat w zawieszeniu na pięć lat oraz roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na trzy lata.

Proces miał zakończyć się 14 grudnia 2010 roku, jednak wtedy sąd po wysłuchaniu wszystkich przemówień oświadczył, że konieczne jest wznowienie procesu ze względu na możliwość zmiany kwalifikacji prawnej czynu - z nieumyślnego spowodowania śmierci na zaniedbania w zakresie przepisów BHP.

Jerzy Jochan, ojciec Tomasza, po procesie powiedział: Jako rodzina zmarłego cieszymy się, że po pięciu latach ta trauma wreszcie dobiega końca, mimo dokonywania przez Indesit wszelkich możliwych prób opóźnienia procesu: powoływania nowych świadków i składania nowych wniosków. Oskarżycielem posiłkowym w procesie była Joanna Jochan, żona zmarłego.

Śmierć Tomasza Jochana obiła się szerokim echem w całej Polsce. W czasie procesu dochodziło do wielu pikiet pod sądem, organizowanych m.in. przez Nową Lewicę, Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Młodych Socjalistów. Na podstawie wydarzeń w Indesicie powstał również dramat Pawła Demirskiego pt. "Kiedy przyjdą podpalić twój dom to się nie zdziw". Przed zakończeniem procesu na części łódzkich ulic pojawiły się szablony upamiętniające tragiczny wypadek i rolę Indesitu.

Wydanie wyroku w sprawie nastąpi 27 stycznia, o godzinie 8.00, w siedzibie sądu rejonowego Łódź-Widzew, na ulicy Piłsudskiego 143. Do przyjścia na ogłoszenie wyroku i okazania solidarności z rodziną Tomka zachęcają na swojej stronie internetowej Młodzi Socjaliści.

Mateusz Mirys


Na zdjęciu widoczny jednen z kilkudziesięciu szablonów odbitych na łódźkich murach w ubiegłym tygodniu.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku