Studenckie protesty przeciwko reformie
[2011-02-18 16:59:08]
Kielecki protest przyciągnął na Plac Artystów kilkanaście osób. Frekwencja nie dopisała. Może to wynik mroźnej pogody. Liczymy jednak, że nasz głos zostanie wysłuchany - tłumaczył Wojciech Płeszka z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego. Nieco więcej, bo ok. 40 osób, wzięło udział w krakowskiej pikiecie. Studenci zebrali się pod pomnikiem Mickiewicza na rynku. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Chcemy studiować, nie głodować", "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z Kudrycką do cholery", "Rząd do POprawki" i "Edukacja prawem, nie towarem". Około 20 osób zgromadził protest w Łodzi. Tutaj studenci zebrali się przy bramie prowadzącej do siedziby PO przy ul. Piotrkowskiej. Niską frekwencję tłumaczył Jakub Klimczak: Byłoby więcej, gdyby nie studenckie ferie, ale z protestami nie można czekać. Kilkanaście osób zebrało się w Olsztynie. Grupa ta, z transparentami "Nie płatnym studiom" i "Edukacja prawem nie towarem" przeszła z centrum konferencyjnego w Kortowie pod rektorat. Wśród protestujących znajdowały się osoby studiujące dwa kierunki, które twierdziły, że odpłatność to ograniczenie ich praw. W Poznaniu na Placu Wolności zebrało się ok. 30 osób. Tutejszy protest wsparła, związana ze skłotem Rozbrat, Federacja Anarchistyczna. Jej przedstawiciel odczytał oświadczenie anarchistów w sprawie reformy. Protestujący mieli ze sobą transparent "Edukacja to nie towar". Skandowali hasła: "Raz, dwa, trzy, cztery, precz z reformą do cholery" oraz "Edukacja prawem, nie towarem". Niską frekwencję organizatorzy tłumaczyli m.in. trwającą sesją, fatalną pogodą oraz meczem Lecha Poznań. Najwięcej, bo ok. 70 osób, zgromadził protest w Warszawie, gdzie studenci demonstrowali przed domem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Manifestacja przed Belwederem odbyła się pod hasłem "Kto nie skacze, ten z Kudrycką". W demonstracji brały udział także osoby starsze, solidaryzujące się ze studenckimi postulatami. Około 20 osób zebrało się we Wrocławiu. Tutejszy protest ograniczył się jedynie do odczytania oświadczenia DZS-u przez inicjatora akcji Krzysztofa Mroczko. W większości miast zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne. Na portalu społecznościowym Facebook akcję poparło kilka tysięcy osób. Fot. Zdjęcia z poznańskiej pikiety. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 stycznia:
1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.
1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.
1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.
1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.
1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.
1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.
1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).
1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.
2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.
2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.
?