Warszawa: Lokatorzy pod Sejmem (film)

[2011-08-20 08:42:29]

Przy dźwiękach syren, bębnów i gwizdów odbyła się 18 sierpnia demonstracja organizacji lokatorskich przeciwko powrotowi eksmisji na bruk.

70 osób domagało się nowelizacji przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących eksmisji na bruk. Jeżeli Parlament nie uchwali zmian do 17 listopada, utracą moc te przepisy, które nakazywały dostarczyć każdej osobie eksmitowanej pomieszczenie tymczasowe.

Demonstrację zorganizowały: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, a protest poparły m.in: OZZ Inicjatywa Pracownicza i Młodzi Socjaliści.

Protestowi towarzyszyły przemówienia na temat społecznych skutków niewielkiej ochrony przed eksmisjami, jaką przewiduje polskie prawo oraz dźwięki ulicznej samby. Skanowano: "Eksmisje STOP" oraz "Mieszkanie prawem nie towarem".
Przypomniano także o sprawie Joli Brzeskiej - działaczce WSL, zamordowanej w marcu br., której sprawa do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona.



Doszło także do przepychanek ze służbami porządkowymi - kwestią, która spowodowała spór było przekazanie petycji. Rejestrując pikietę,
organizatorzy zgłosili, że podczas protestu będzie przekazana petycja i oczekiwali spotkania z marszałkiem Sejmu, które było także obiecane przez marszałka Ludwika Dorna. Okazało się, że marszałek nie wyraził zainteresowania kwestią eksmisji, a pracownicy kancelarii kazali złożyć petycję na biurze podawczym. W odpowiedzi, protestujący usiłowali wtargnąć na teren Sejmu - doszło do przepychanek z policją i strażą sejmową.

Po próbie wtargnięcia, protestującym obiecano, że petycję przyjmie kancelaria marszałka sejmu. Ostatecznie, petycja została złożona, ale nikt nie
zobowiązał się do szybkiego zajęcia się tematem.

Tymczasem sprawa jest pilna - jeżeli do 17 listopada nie zostanie zmieniona uznana za niekonstytucyjną treść art. 1046 § 4 Kodeksu
postępowania cywilnego, przepisy o pomieszczeniach tymczasowych utracą moc. Oznacza to, że lokatorzy bez prawa do lokali socjalnych będą mogli być eksmitowani na bruk. Parlament i rząd przez ostatnie 8 miesięcy nie zajęły się tematem eksmisji. W wyniku bezczynności władz, grozi nam więc powrót niehumanitarnej praktyki wyrzucania ludzi z mieszkań bez zapewnienia im żadnego schronienia. Trzeba zaznaczyć, że eksmisje na bruk zostały uznane za niezgodne z Konstytucją już w 2001 r.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 stycznia:

1904 - Lud Herero w południowo-zachodniej Afryce rozpoczął powstanie przeciw kolonistom niemieckim.

1919 - Dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby i macierzyństwa.

1919 - Dekret o utworzeniu urzędu do walki z lichwą i spekulacją przy Ministerstwie Aprowizacji.

1919 - W niemieckim porcie Cuxhaven k. Hamburga Rada Robotnicza i Żołnierska ogłosiły powstanie Socjalistycznej Republiki Cuxhaven.

1923 - W tzw. procesie świętojurskim kilkudziesięciu działaczy komunistycznych zostało skazanych na wyroki do trzech lat więzienia.

1940 - W Krakowie powstał pierwszy oddział bojowy OKR PPS (WRN), którym dowodził M. Bomba.

1947 - Została założona Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).

1953 - Na wygnaniu we Francji zmarł Noe Zhordania, mienszewik, premier demokratycznej Gruzji.

2002 - Do amerykańskiej bazy Guantanamo przetransportowano pierwszych więźniów.

2007 - Socjaldemokrata Alfred Gusenbauer został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku