Warszawa: Okupacja baru Prasowego

[2011-12-19 23:19:02]

19 grudnia grupa ok. 30 osób wdarła się do zamkniętego baru mlecznego „Prasowy” przy ul. Marszałkowskiej 10/16. Popularna jadłodajnia w ścisłym centrum stolicy została zamknięta, ponieważ nie była w stanie poradzić sobie z opłacaniem rosnącego czynszu. Lokal, w którym bar prowadził swoją działalność znajdzie teraz najprawdopodobniej nowego najemcę. Szukają go urzędnicy Ratusza, ponieważ jest to nieruchomość należąca do miasta.

Przeciwnicy zamknięcia „Prasowego” skrzyknęli się na Facebooku i przygotowali akcję przywrócenia mu jego dawnej funkcji. Ok. 15.00 włamali się do niego po czym uruchomili tutejszą kuchnię przy użyciu własnych urządzeń. Przygotowywano w niej m.in. naleśniki i pierogi, za które klienci mogli płacić takie sumy, jakie uznali za stosowne. Jadłodajnia została otoczona potem przez policję, która zmusiła ok. 18.00 strajkujących do opuszczenia budynku. Wcześniej zdążyli oni m.in. usunąć własny sprzęt w obawie przez jego konfiskatą.

Protestujący deklarowali, że nie są powiązani z żadnym środowiskiem politycznym, a ich akcja jest wyrazem sprzeciwu wobec warszawskiej polityki lokalowej, obejmującej eksmisje, reprywatyzację oraz gwałtowne podwyżki czynszu. Krytykują utrudnianie działalności miejscom pożytecznym społecznie poprzez śrubowanie opłat za korzystanie z lokali, co sprzyja postępowi gentryfikacji, segregacji przestrzennej oraz przejmowaniu miasta przez ekskluzywne punkty usługowe. Są to np. banki i drogie restauracje, niedostępne wielu osobom. Uczestnicy protestu posługują się również hasłami ruchu Oburzonych, domagając się „prawdziwej demokracji, teraz”. Akcja ma być powtarzana również w najbliższych dniach. Okupujący „Prasowy” chcą przywrócić mu społeczne funkcje na rzecz lokalnej społeczności.

Przedstawiciele Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami ocenili inicjatywę jako włamanie, a nie nielegalne wejście oraz oskarżyli protestujących o powiązania ze skrajną lewicą. W trakcie akcji urzędnicy ZGN wymienili zamki w drzwiach lokalu. Protestujący podsumowali zakończenie pierwszego dnia swojej inicjatywy następującymi słowami: Na dziś już po wszystkim. Potężne siły policji bohatersko zamknęły w kordonie leniwe i naleśniki. Spisali też dwie przypadkowe osoby.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 stycznia:

1859 - Urodził się Francesc Ferrer i Guàrdia, katoloński anarchista, twórca nowoczesnego, świeckiego modelu szkoły.

1927 - Urodził się Otto Stich, szwajcarski polityk; z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii w latach 1983-95 był członkiem Rady Związkowej (rządu).

1967 - Zmarł Henryk Wachowicz, łódzki działacz socjalistyczny. W 1946 jedyny niekomunistyczny wiceminister Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem poseł na Sejm Ustawodawczy.

1969 - Szwecja jako pierwsze państwo zachodnioeuropejskie uznała Wietnam Północny.

1981 - W Salwadorze rozpoczęła się generalna ofensywa lewicowych partyzantów z FMLN.

1985 - Daniel Ortega został prezydentem Nikaragui.

1990 - 19 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej.

2010 - W II turze wyborów prezydenckich w Chorwacji socjaldemokrata Ivo Josipović pokonał Milana Bandicia - także socjaldemokratę.


?
Lewica.pl na Facebooku