2012 rokiem cięć w edukacji
[2012-01-15 01:55:46]
Oficjalnie powodem tej sytuacji jest niż demograficzny. Wg danych Instytutu Badań w Oświacie skutkiem tej sytuacji będzie fakt, że np. w szkołach ponadgimnazjalnych w ciągu najbliższych 25 lat nie będzie ani razu takiej ilości uczniów, jak obecnie. Głównym problemem zdaje się być jednak dramatyczne niedofinansowanie sektora oświatowego – w tym roku otrzyma on dotację z budżetu centralnego niższą aż o 1,4 mld zł. Co ciekawe, sytuacja ta ma miejsce mimo znacznych przekształceń strukturalnych polskiego szkolnictwa, wynikających m.in. z wydłużenia edukacji szkolnej. W jej ramach polskie dzieci pójdą do pierwszych klas podstawówki rok wcześniej aniżeli do tej pory. Tegoroczną nowością będzie też masowe zamykanie instytucji oświatowych na terenie dużych miast. Do tej pory był to problem przede wszystkim na wsi. W niektórych sytuacjach zamykane szkoły przejmą prawdopodobnie instytucje niepubliczne. Takie rozwiązanie umożliwi zatrudnianie nauczycieli na bazie innych rozwiązań aniżeli Karta Nauczyciela, co odbierze ich pracownikom wiele nauczycielskich przywilejów. Plany likwidacji szkół napotykają znaczny opór ze strony środowisk najbardziej zainteresowanych skutecznym funkcjonowaniem systemu edukacji: uczniów i rodziców. Najgłośniejszy obecnie protest dotyczy obrony technikum elektronicznego w Bytomiu. Ma ono stracić obecny budynek przenosząc się do gmachu zwalnianego przez inne, przeznaczone do zamknięcia technikum. Powodem przeprowadzki mają być oszczędności, ale z decyzją urzędników nie zgadzają się uczniowie szkoły, argumentując, że znacząco pogorszy to lokalowe warunki instytucji. Bytomski „Elektronik” uchodzi za dobrą szkołę, która środki na działalność zdobywa m.in. od sponsorów finansujących wyposażenie jej pracowni niezależnie od państwowych dotacji. Wiele z poczynionych przez technikum do tej pory inwestycji może przepaść, o ile miastu uda się przeforsować jego plany. Jak do tej pory protestujący uczniowie z Bytomia spotykają się przeważnie z ignorancją oraz obojętnością niechętnego rozmowom magistratu. Podobne akcje protestacyjne prowadzone są również w obronie szkoły podstawowej nr 31 w Wałbrzychu. Również w stolicy zniknąć ma kilka placówek, w tym 3 szkoły na Bielanach. W każdym z tych przypadków plany samorządowców wywołują protesty zainteresowanych stron, które coraz częściej organizują się we wspólną walkę o swoje interesy. Również w tych szkołach, którym nie grozi likwidacja planowane są drastyczne cięcia. Jednym z pomysłów na ich realizację w Warszawie jest przekazywanie zewnętrznym, prywatnym firmom przygotowywania obiadów w szkolnych stołówkach. W ramach tych oszczędności likwidacji ulegną m.in. wszystkie „szkolne” stołówki na Mokotowie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
10 stycznia:
1859 - Urodził się Francesc Ferrer i Guàrdia, katoloński anarchista, twórca nowoczesnego, świeckiego modelu szkoły.
1927 - Urodził się Otto Stich, szwajcarski polityk; z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii w latach 1983-95 był członkiem Rady Związkowej (rządu).
1967 - Zmarł Henryk Wachowicz, łódzki działacz socjalistyczny. W 1946 jedyny niekomunistyczny wiceminister Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, potem poseł na Sejm Ustawodawczy.
1969 - Szwecja jako pierwsze państwo zachodnioeuropejskie uznała Wietnam Północny.
1981 - W Salwadorze rozpoczęła się generalna ofensywa lewicowych partyzantów z FMLN.
1985 - Daniel Ortega został prezydentem Nikaragui.
1990 - 19 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej.
2010 - W II turze wyborów prezydenckich w Chorwacji socjaldemokrata Ivo Josipović pokonał Milana Bandicia - także socjaldemokratę.
?