SLD i RP chcą zmiany prawa o obrazie uczuć religijnych
[2012-03-22 15:24:27]
Chodzi o słynny art. 196 kodeksu karnego, zgodnie z którym - "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch". Na swojej stronie internetowej Towarzystwo Humanistyczne, które już prawie od 10 lat walczy o zmianę restrykcyjnych przepisów, wyraża satysfakcję, że jego propozycja zmian w kodeksie karnym znalazła uznanie w oczach polityków SLD i została bez zmian włączona do szerszego projektu złożonego ostatnio w Sejmie przez klub SLD. Własny projekt w tej sprawie ma również Ruch Palikota. RP chce uchylenia w całości art. 196 kk., jednak SLD proponuje rozwiązanie kompromisowe: Przepis ten jest niezwykle ważnym przepisem, tworzy swoistego rodzaju porozumienie i stan pewnej zgody, że każdy może robić to, co uzna za stosowne w ramach pewnego obrębu. Ruch Palikota chce ten artykuł znieść, wykreślić, uchylić. My chcemy go zmienić, komentuje Ryszard Kalisz. Z kolei zdaniem Andrzeja Dominiczaka, prezesa TH, wbrew temu, co większość Polaków sądzi, artykuł nie dotyczy tylko obrazy uczuć religijnych, ale też obrazy owych uczuć przez znieważenie. Nie dość, że nie chroni dostatecznie wolności, to stwarza jeszcze możliwość nadużyć. My proponujemy, by ograniczyć penalizację tylko do miejsc kultu, czyli kościołów, świątyń innych wyznań, procesji. Uważamy, że w tej postaci projekt jest kompromisowy. Po zmianach art. 196 kk. miałby otrzymać następujące brzmienie: „kto umyślnie obraża uczucia religijne innych osób poprzez publiczne znieważenie miejsca przeznaczonego do wykonywania obrzędów religijnych lub znajdującego się w tym miejscu przedmiotów czci religijnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Ściganie przestępstwa określonego w paragrafie 1 odbywa się z oskarżenia prywatnego". Tekst projektu nowelizacji, złożony przez SLD w Sejmie, można znaleźć tutaj, na stronie TH. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?