Warszawa: W obronie Elby (akt.)

[2012-03-24 17:31:36]

Ponad tysiąc osób wzięło wczoraj udział w demonstracji w obronie skłotu Elba, która odbyła się w Warszawie. Był to protest przeciwko działaniom policji i firmy ochroniarskiej, próbujących tydzień temu nielegalnie usunąć skłotersów.



Demonstracja rozpoczęła się przed warszawskim ratuszem na pl. Bankowym. Oprócz skłotersów z Elbląskiej uczestniczyli w niej również przedstawiciele poznańskiego Kolektywu Rozbrat, Kolektywu Syrena, Lewicowej Alternatywy, OZZ Inicjatywa Pracownicza i Związku Syndykalistów Polski. Obecni byli także obrońcy praw lokatorów z Komitetu Obrony Lokatorów i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.



Na placu solidarność z mieszkańcami Elby wyrazili mówcy z Kolektywu Rozbrat oraz OZZ IP, podkreślając, że skłot to miejsce tworzenia kultury niezależnej, ale również wielu inicjatyw społecznych.

Przedstawiciel KOL i ZSP powiedział, że sam skłoting nie wystarczy, a protestować należy w ogóle przeciwko logice zamieniania miasta w firmę, likwidowania stołówek szkolnych, wyrzucania lokatorów na bruk i niszczenia inicjatyw społecznych. Dodał, że neoliberalna polityka władz warszawy uderza w ogromną większość mieszkańców miasta.



Spod ratusza demonstranci przeszli na Krakowskie Przedmieście, przed budynek przy Krakowskim Przedmieściu 35, na którym wywieszony został banner "Mossakowski, faszyzm nie przejdzie!!! Dość przemocy wobec lokatorów!"

Piotr Ciszewski
z WSL i LA powiedział, że budynek ten jest przykładem tego czym kończy się reprywatyzacja. Marek Mossakowski kolekcjonujący budynki w Warszawie i mający ich już około 60 otrzymał kamienicę w prezencie od samorządu. Dawni lokatorzy zostali z niej wysiedleni. Przypomniał również o tragicznej śmierci działaczki WSL, Jolanty Brzeskiej, która mieszkała w kamienicy zwróconej Mossakowskiemu.

Demonstracja przeszła następnie Nowym Światem. Na jednej z kamienic wywieszony został transparent "Kupując Elbę kupujesz kłopoty". Na nowym Świecie uczestnicy demonstracji odpalili race.

W trakcie przechodzenia przez pl. Trzech Krzyży demonstranci zatrzymali się przed drogimi kawiarniami. Mówca powiedział, że lokale z kawą za kilkanaście złotych to symbol gentryfikacji, czyli przejmowania centrum miasta przez bogaczy wyrzucających z niego normalnych mieszkańców.

Rozbawienie demonstrantów spowodowała informacja o tym, że w pobliżu pl. Konstytucji pojawiła się policyjna armatka wodna, a dziennikarz poinformowali że policja wystosowała listy z pretensjami do redakcji, które w niekorzystnym świetle przedstawiły policyjną napaść na skłotersów.

Protest zakończył się na pl. Konstytucji, gdzie odśpiewano protest song mieszkańców Elby, a także satyryczną piosenkę "Waltz, Waltz, toczy się Waltz", mówiącą o Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Demonstracja przebiegła pokojowo. Jedynie na końcu policja zaatakowała ludzi próbujących rozwiesić ekran na którym miał być wyświetlony film o blokadach eksmisji. Policjanci zostali odepchnięci przez demonstrantów, ale organizatorzy zdecydowali się, że projekcja filmu odbędzie się w skłocie, już po demonstracji.
(fot. K.C., J.E., P.C.)

Relacja filmowa z demonstracji


Kolejna relacja filmowa z demonstracji

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku