Warszawa: Drugi dzień miasteczka emerytalnego "Solidarności"

[2012-03-27 21:08:00]

Związkowcy z „Solidarności” już drugi dzień pikietują pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Sprzeciwiają się rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego oraz domagają się rozpisania referendum w tej sprawie.

Wczoraj związkowców odwiedził lider PiS Jarosław Kaczyński oraz liderzy Solidarnej Polski. Dzisiaj miasteczko „Solidarności” odwiedził przewodniczący SLD Leszek Miller. Lider Sojuszu zapewnił związkowców, że posłowie SLD będą głosować za rozpisaniem referendum.

Podczas rozmowy ze związkowcami Miller uznał doniesienia o tajnych więzieniach CIA za prowokację mającą odciągnąć uwagę społeczeństwa od działań rządu. Zapewnił jednak, że „SLD nie ugnie się pod szantażem” i nie poprze podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Związkowcy odśpiewali Millerowi „Mury". Skandowali również „Leszek Miller na premiera”.

Podobnie jak Miller poparcie dla referendum zadeklarowali wczoraj politycy PiS i SP.

Niejasne jest stanowisko PSL-u. Liderzy ludowców sugerują odłożenie głosowania nad wnioskiem o rozpisanie referendum. Nawet jeśli PSL zagłosuje razem z opozycją wniosek nie uzyska większości. Zdaniem Janusza Palikota pytanie postawione przez związkowców z „Solidarności” „jest głupie. Głosowanie przeciw wnioskowi o referendum emerytalnego zadeklarowali politycy Ruchu Palikota. Na podobnym stanowisku stoi Platforma Obywatelska.

Głosowanie w sprawie referendum emerytalnego odbędzie się w piątek. Tego dnia związkowcy zamierzają przenieść się spod KPRM pod Sejm.

Bartosz Machalica
Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku