List ludzi teatru: ''Nie'' dla komercjalizacji dramatu
[2012-03-27 23:28:19]
Jednym z impulsów, które zainspirowały protest, są wydarzenia na Dolnym Śląsku. Lokalne władze planują przekształcenia administracyjne tutejszych placówek. Samorządowcy bez konsultacji z przedstawicielami środowisk artystycznych przygotowali zmiany w statutach tutejszych, publicznych teatrów. Dzięki temu ich dotychczasowi dyrektorzy mają być zastąpieni przez profesjonalnych menedżerów: osoby niepowiązane ze światem artystycznym. Teatry miałyby mieć również dyrektorów artystycznych, ale zakres ich kompetencji zostałby ograniczony. O pomyśle autorstwa wicemarszałka województwa, Radosława Mołonia (SLD), sami dyrektorzy wspomnianych instytucji dowiedzieli się dopiero z mediów. Również w Warszawie w kłopotliwej sytuacji znalazł się Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka. Już we wrześniu kończy się kontrakt jego obecnego dyrektora, Pawła Miśkiewicza. Na razie nie wiadomo kto będzie sprawował jego funkcję w późniejszym czasie. Znany reżyser nie cieszy się poparciem urzędników Ratusza, którzy zarzucają Dramatycznemu, że realizowane przez niego spektakle są zbyt niszowe. Naciskają na jedną z najbardziej znanych i najwyżej ocenianych przez krytyków scen, aby przekształciła się w kierunku placówki nastawionej w większym stopniu na komercyjny, generujący zyski repertuar. Dramatyczny znany jest z politycznego zaangażowania swoich sztuk. W ubiegłym miesiącu na jego deskach odbyła się premiera sztuki Elfriede Jelinek, Kupieckie Kontrakty, reżyserowanej przez Miśkiewicza. Jej tematem jest kryzys finansowy. Także dolnośląskie teatry kojarzone są z zaangażowanym politycznie teatrem, takim jak sztuki Moniki Strzępki, Jana Klaty czy Marcina Libera. Tymczasem tylko w Warszawie dotacja dla wszystkich, licznych teatrów miejskich została w tym roku zmniejszona z 91 do 80 mln zł, co stawia je w coraz gorszej sytuacji finansowej. Artyści wskazują, że w analogicznym okresie znacząco zwiększono za to środki dla biura promocji Ratusza, które w ostatnim czasie zasłynęło przede wszystkim telewizyjną reklamą miasta, której bohaterów porównywano do zboczeńca i jego ofiary. Przeciwnicy komercjalizacji polskiego teatru apelują o poparcie dla swojego listu do wszystkich zainteresowanych jego losem, niezależnie od tego czy są z nim związani zawodowo, czy stanowią jedynie jego widownię. Z treścią listu można zapoznać się tutaj, natomiast złożyć swój podpis można w tym miejscu. Jak na razie do treści listu nie ustosunkował się minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski. Na zdjęciu: W imię Jakuba S. Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie Fot. materiały prasowe Teatru Dramatycznego |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?