Referendum ws. wieku emerytalnego odrzucone przez Sejm

[2012-04-03 15:53:58]

30 marca w Sejmie odbyło się głosowanie dotyczące wniosku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność ws. referendum emerytalnego (pytanie zawarte w projekcie Solidarności dotyczyło opowiedzenia się bądź za proponowanym przez rząd podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat, bądź za zachowaniem dotychczasowych zasad). Wniosek został odrzucony następującym stosunkiem głosów posłów i posłanek - 233 za jego odrzuceniem (koalicji rządowej Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego i niezrzeszonych) do 180 za jego przyjęciem (Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej), przy 42 głosach wstrzymujących się (Ruchu Palikota). Nieobecnych było pięcioro posłów i posłanek, w tym troje z koalicji rządowej. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 głosów.

Pod wnioskiem Solidarności miało podpisać się blisko 2 miliony osób. Sejmowej debacie i głosowaniu towarzyszyła kilkunastotysięczna manifestacja środowisk związkowych przed budynkiem parlamentu.

SLD zapowiedział kontynuację wcześniej rozpoczętej akcji zbierania podpisów pod własnym (przygotowanym razem z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych) wnioskiem ws. referendum emerytalnego z pytaniem dotyczącym zgody na podnoszenie wieku emerytalnego oraz możliwości przejścia na pełnopłatną emeryturę po odbyciu określonego stażu pracy w systemie składkowym (40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet).


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 stycznia:

1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.

1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.

1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.

1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.

1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.

1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.

1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.

1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.

1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).

1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.

1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.

2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.


?
Lewica.pl na Facebooku