Warszawa: Muzeum Techniki może przestać istnieć
[2012-05-16 13:40:25]
Muzeum od dawna było niedofinansowane, nie miało funduszy nawet na bieżące remonty, nie wspominając o modernizacji czy rozwoju ekspozycji. Ostatnia decyzja Ministerstwa Nauki, które odrzuciło wniosek o dotację, doprowadzi prawdopodobnie do jego zamknięcia. Zwolnieni zostaną pracownicy, którzy jak dotąd pracowali praktycznie dla idei za płace poniżej średniej krajowej. Natomiast zbiory Muzeum mogą zostać rozprzedane, ponieważ jako placówkę podległą Naczelnej Organizacji Technicznej, a więc de facto prywatną, nie chroni go ustawa o muzeach. Pod młotek może trafić 11 000 eksponatów i ponad 40 000 woluminów. Niektóre z nich są unikatami, jak lotnia Lielienthala (jedna z czterech, które przetrwały), kamera Prószyńskiego (pierwsza kamera reporterska), czy Wielka Encyklopedia Francuska (pierwsze wydanie z XVIII wieku). Rzecznik Ministerstwa Nauki Bartosz Loba tak uzasadnia odmowę dotacji: "Zadanie nie uzyskało rekomendacji zespołu ds. finansowania z uwagi na ogólnie sfinansowany wniosek niepozwalający odnieść się do zasadności kosztów. Znaczna część kosztów, zdaniem zespołu, dotyczy utrzymania Muzeum Techniki i nie jest związana z działalnością upowszechniającą naukę". Zatem według ministerstwa pomalowanie ścian, zakup nowych gablot, płace dla pracowników oraz inne koszty utrzymania instytucji, którą w ciągu roku odwiedza ponad 150 000 ludzi, a w 3 000 lekcji muzealnych bierze udział ponad 70 000 uczniów, nie są "związane z działalnością upowszechniającą naukę". Więcej informacji o proteście pracowników i sympatyków muzeum można znaleźć na Facebooku. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 stycznia:
1838 - W Gdańsku otwarto pierwsze publiczne przedszkole.
1865 - W Algierze zmarł Henryk Michał Kamieński, pseud. Filaret Prawdowski. ekonomista, filozof, publicysta, teoretyk ruchu rewolucyjno-demokratycznego (Związek Narodu Polskiego), pisarz filozoficzny i ekonomiczny.
1890 - W Berlinie urodził się Kurt Tucholsky, niemiecki dziennikarz i pisarz pochodzenia żydowskiego. Lewicowy demokrata i pacyfista.
1901 - W Warszawie urodził się Stanisław Dubois, jeden z liderów lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa, skazany w procesie brzeskim; zginął w KL Auschwitz.
1908 - W Paryżu urodziła się Simone de Beauvoir, francuska lewicowa pisarka, filozofka i feministka.
1909 - W Ajaccio na Korsyce urodziła się Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu. Zginęła w Auschwitz.
1922 - W Faranah urodził się Ahmed Sekou Touré, lewicowy polityk gwinejski, jeden z głównych przywódców walki o niepodległość Gwinei i jej prezydent w latach 1958-84.
1923 - Początek strajku ekonomicznego 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1928 - Powstała Liga Ochrony Przyrody (LOP).
1944 - Powstała Rada Jedności Narodowej pod kierownictwem socjalisty Kazimierza Pużaka.
1959 - W departamencie El Quiché urodziła się Rigoberta Menchú, gwatemalska obrończyni praw Indian, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
2004 - W Turynie zmarł Norberto Bobbio, włoski polityk, filozof i politolog zajmujący się gł. zagadnieniami demokracji i socjalizmu.
2017 - W Leeds zmarł Zygmunt Bauman, socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności.
?