Niemcy: Partyzantów z AK ukazano w filmie jako antysemitów

[2013-03-22 22:56:58]

Jak relacjonuje z Berlina dla PAP Jacek Lepiarz, wyemitowany w mijającym tygodniu trzyczęściowy film publicznej telewizji niemieckiej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazał II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Gazeta "Welt am Sonntag" uznała film za "pomnik postawiony matkom i ojcom". Wydawca "Frankfurter Allgemeine Zeitung" apelował do niemieckim rodzin, by gromadziły się przed telewizorami, wykorzystując ostatnią szansę na wysłuchanie opowiadań pokolenia dziadków.

Film, poprzedzony niezwykle intensywną kampanią promocyjną, zapowiadany przez prasę jako "wydarzenie telewizyjne roku" ("Der Spiegel"), obejrzało łącznie 21 mln telewidzów. Opowiada on o wojennych losach pięciorga dwudziestoparolatków z Berlina w przeddzień ataku na Związek Radziecki w czerwcu 1941 roku. Służba na froncie wschodnim zmieniła bohaterów tak, że popełnili wiele wątpliwych moralnie czynów: ktoś dobił z zimną krwią kobietę, ktoś inny zdezerterował z armii, jeszcze ktoś inny wydał Żydówkę w ręce SS.

Perypetie Viktora, Żyda, posłużyły autorom filmu do przestawienia polskich partyzantów z Armii Krajowej jako zdeklarowanych antysemitów. Podczas transportu do niemieckiego obozu Auschwitz Viktor uciekł i znalazł schronienie w oddziale partyzanckim. W licznych akcjach zbrojnych zaimponował innym jego członkom walecznością i odwagą. Jednak gdy wyszło na jaw, że jest Żydem, musiał opuścić oddział, bo żołnierze AK przejawiali antysemickie poglądy. Byłeś dobrym żołnierzem, ale gdy okazało się, że jesteś Żydem, nic dla ciebie nie mogę zrobić - powiedział dowódca oddziału.

Wcześniej AK-owcy zatrzymali niemiecki pociąg, ale gdy okazało się, że w środku są Żydzi, pozostawili wagony zamknięte.

Niemiecki tabloid "Bild" pisząc o tym epizodzie, określił Armię Krajową mianem "polskich nacjonalistów". Antysemityzm był w ich szeregach ekstremalnie rozpowszechniony (…) W Europie Wschodniej antysemityzm był bardzo powszechny, co ułatwiło nazistom wymordowanie Żydów – napisano w gazecie

Jak poinformował 22 marca rzecznik Ambasady RP w Berlinie, skierowała ona do redakcji "Bild" list protestacyjny.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku