Gdańsk: Kolejna eksmisja Romów

[2014-08-27 08:11:24]

W Gdańsku i Sopocie ponownie doszło wczoraj do dwóch bezprawnych „eksmisji” rodziny Romów rumuńskich z ich miejsca zamieszkania. W konsekwencji zostali oni bez dachu nad głową. Były to już kolejne eksmisje, które dotknęły rodzinę w ciągu ostatnich tygodni. Pierwsza z nich miała miejsce 4 sierpnia, gdy urzędnicy gdańscy w asyście policji i Straży Miejskiej wyrzucili Romów z ich koczowiska. Miejsce 
to zamieszkiwało od kilku lat 15 osób, w tym 5 dzieci i kobieta w ciąży.

Teren, który zajęli był opuszczony, nikt się nim nie zajmował. Romowie nie mając możliwości uzyskania jakiegokolwiek mieszkania od miasta zbudowali tam swoje domy, w których spokojnie mieszkali przez kilka lat. Miasto nie zapewniło eksmitowanym lokalu zastępczego, od tamtej pory rodzina mieszka na ulicy.

Istotny jest także fakt, iż osoby, które zostały skierowane przez miasto do wyburzenia ich domów, to lokatorzy skierowani do odpracowania długu czynszowego. Trzy dni po eksmisji teren kupił od miasta deweloper za ponad 37 mln zł.

W sprawie interweniowało Amnesty International, a Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego "Nomada" złożyło zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, m.in. dotyczące niszczenia mienia i przekroczenia uprawnień. Romowie złożyli pismo 
do Prezydenta Miasta Gdańsk z prośbą o pomoc oraz szukali wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Szukając dla siebie jakiekolwiek miejsca, Romowie wyrzucenie ze swojego koczowiska rozbili trzy namioty w krzakach znajdujących się na nieużywanej od lat ziemi w Sopocie. Tam chcieli poczekać na rozwiązanie swojej sytuacji i na obiecaną im przez urzędników pomoc. We wtorek zostali jednak stamtąd usunięci przez Straż Miejską działającą na polecenie Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Romowie niezwłocznie wrócili na miejsce swojego wcześniejszego zamieszkania w Gdańsku w celu odzyskania pozostającej wcześniej w ich posiadaniu działki. Takie działanie jest w pełni dozwolone, a nawet podlega ochronie prawnej przewidzianej w art. 343 § 2 kodeksu cywilnego.

Po tym jednak jak Romowie powrócili na swoje miejsce zamieszkania po raz kolejny 
zostali usunięci z tego terenu. Wiceprezydent miasta Maciej Lisicki, który zjawił się na miejscu zdarzenia jawnie i otwarcie przyznawał, że nie jest mu potrzebny wyrok sądu. Z kolei kierowniczka Biura Obsługi Mieszkańców całą sytuację nazwała porządkowaniem śmieci.

Policja, która interweniowała na miejscu zdarzenia odmówiła dokonania eksmisji rodziny romskiej, gdyż do takiego działania konieczny byłby wyrok sądu. Władze miasta wezwały więc Straż Miejską i Straż Graniczną, która przekraczając swoje kompetencję doprowadziła do usunięcia rodziny z ich miejsca zamieszkania.

Mieszkańcy trójmiasta i innych polskich miast są żywo oburzeni opisaną wyżej sytuacją. W internecie i lokalnych mediach pojawia się wiele głosów krytyki pod adresem władz miasta.

Tomasz Nowicki

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku