Kanada: Mieszkania dla bezdomnych tańsze niż inne formy pomocy

[2015-12-05 08:05:34]

W Kanadzie bezdomność stwierdza się co roku u ponad 230 tys. Są jednak miasta, gdzie problem bezdomności udało się całkowicie rozwiązać dzięki niestandardowym programom. W Medicine Hat, w południowej Albercie, udało się doprowadzić do sytuacji, że nikt nie pozostaje w schronisku dla bezdomnych dłużej niż przez 10 dni - dla wszystkich bezdomnych znajdowane są mieszkania. Taki program miasto wprowadziło w 2009 roku i od tego czasu udało się go całkowicie zrealizować dzięki środkom pozyskanym z budżetu prowincji i budowie wielu nowych domów. Medicine Hat stało się w tym roku pierwszym miastem w Kanadzie, gdzie problem bezdomności przestał istnieć.

Obecny burmistrz Medicine Hat Ted Clugston sam początkowo był przeciwny preferencyjnemu traktowaniu bezdomnych i uważał, że kolejność pomocy powinna być odwrotna: najpierw np. wyjście z nałogów, potem dopiero mieszkanie socjalne. Z danych ekonomicznych wynika jednak, że roczny koszt "pobytu" bezdomnego na ulicy to nawet 100 tys. dolarów kanadyjskich, podczas gdy koszt dotowanego mieszkania - 20 tys. dolarów.

W rozmowie z telewizją CBC Clugston powiedział, że narkomanowi czy alkoholikowi trudno wyjść z nałogu, gdy jego miejsce noclegu to ławka w parku. Od czasu, gdy w Medicine Hat zwiększono zasoby mieszkań socjalnych, spadła liczba interwencji policyjnych i pacjentów zgłaszających się na ostry dyżur.

W Kanadzie od wielu lat specjaliści wskazują na malejącą dostępność mieszkań i domów dla osób z niewielkimi dochodami, przy jednocześnie rosnącej liczbie mieszkańców. Tymczasem wzrost cen domów i mieszkań na wolnym rynku, szczególnie w atrakcyjnych miastach jak Toronto czy Vancouver, budzi obawy przed bańką cenową na rynku nieruchomości. W Toronto są rejony, w których ceny domów przez ostatnie pięć lat podniosły się o ponad 50 proc.

Problem w aglomeracji Toronto jest duży. Niedawno media relacjonowały, że są miejsca, gdzie bezdomni po prostu mieszkają w opuszczonych stodołach czy szopach, czasem w lesie. W Victorii, stolicy prowincji Kolumbia Brytyjska, na trawniku przed budynkiem sądów w namiotach koczuje ok. 50 osób.

Jak donosi korespondentka PAP, koszty bezdomności w Kanadzie – w tym opieki zdrowotnej i utrzymania tymczasowych schronisk – szacowane są rocznie na 7 mld dolarów kanadyjskich.

Niektóre aglomeracje miejskie idą w ślady Medicine Hat i starają się rozwiązać problemy mieszkaniowe na własną rękę, nie czekając na strategiczne decyzje władz federalnych czy prowincji. Mieszkańcy regionu Comox Valley w Kolumbii Brytyjskiej w niedawnym referendum zdecydowali się podnieść lokalne podatki, by zwiększyć nakłady na mieszkania dla bezdomnych. Podwyżka wyniesie 6 dolarów rocznie na gospodarstwo domowe, lecz programie zakłada się także pozyskanie innych źródeł finansowania. Koalicja Comox Valley na rzecz zakończenia problemu bezdomności przyjęła w listopadzie plan rozwiązania tego problemu w ciągu pięciu lat.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


16 stycznia:

1923 - Klub sejmowy Związku Ludowo-Narodowego (endecja) złożył wniosek w sprawie numerus clausus dla młodzieży żydowskiej na uniwersytetach.

1933 - Urodziła się Susan Sontag, amerykańska pisarka, eseistka, krytyk społeczny i aktywistka praw człowieka.

1945 - Zakłady Renault zostały upaństwowione na mocy uchwały rządowej i zmieniły nazwę na Regie Nationale des Usines Renault (Zarząd Upaństwowionych Zakładów Renault).

1987 - Hu Yaobang został zmuszony do rezygnacji z funkcji sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin.

1992 - W stolicy Meksyku podpisano porozumienie, kończące trwającą blisko 20 lat wojnę domową w Salwadorze.

2000 - Ricardo Lagos z Partii Socjalistycznej został wybrany na prezydenta Chile.

2004 - Zmarł Kalevi Sorsa, fiński polityk, wieloletni przywódca Partii Socjaldemokratycznej, czterokrotnie pełnił urząd premiera.

2008 - Zmarł Pierre Lambert, francuski trockista, lider Międzynarodowej Organizacji Komunistycznej (Organisation Communiste Internationaliste).

2010 - Aires Ali z centrolewicowej partii FRELIMO został premierem Mozambiku.

2022 - Socjaldemokrata Dimitar Kowaczewski (SDSM) został premierem Macedonii Północnej.


?
Lewica.pl na Facebooku