Nowa Lewica - Kongres Zjednoczeniowy Wiosny i SLD (9.10.2021)

[2021-10-14 00:10:03]

Kilka dni temu odbył się wielki kongres zjednoczeniowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny, który de facto był ukoronowaniem bardziej złożonego i długotrwałego procesu jednoczenia tych partii. Kongres poprzedziła zmiana nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Nową Lewicę oraz wewnętrzne przepychanki odnośnie kierunku, celu i formy przekształceń i zjednoczenia się z Wiosną, włącznie z bataliami sądowymi. Wiosna natomiast de facto uległa samorozwiązaniu w czerwcu br. i oczekiwała na zakończenie procesu akceptacji zmian wewnętrznych w post-eseldowskiej już wtedy Nowej Lewicy, by doszło do Kongresu, który zaakceptuje zjednoczenie dwóch partii przy utrzymaniu dwóch wewnętrznych frakcji.
Kongres Krajowy odbył się w warszawskiej Hali Expo. Cechował się rozmachem nie tylko w liczbie delegatów, wynoszącej około 1150 osób, po ponad 550 osób dla każdej z frakcji, lecz także w formie medialnej i rozrywkowej, na którą złożyły się przemówienia gości, takich jak przewodniczący frakcji Europejskich Socjalistów i były premier Bułgarii Sergej Staniszew oraz przewodnicząca grupy S&D w Parlamencie Europejskim Iratxe Garcia Perez. Ze strony gości krajowych przemawiali m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz liderzy partii Razem Adrian Zandberg i Magdelana Biejat. Były prezydent przestrzegał lewicę przed wchodzeniem w koalicje z partią obecnie rządzącą, reprezentanci Lewicy Razem postawili natomiast na zaprezentowanie postulatów socjalnych, takich jak powiązanie czynszów z wynagrodzeniami oraz likwidację umów śmieciowych.

W części programowej wystąpienia zaczęły się od bydgoskiej radnej Anny Mackiewicz i posła Macieja Gduli, którzy byli odpowiedzialni we frakcjach SLD i Wiosny za ustalenia programowe. W swoich wystąpieniach podkreślali, że program Nowej Lewicy opiera się na pięciu pozytywnych wartościach: współpracy, szacunku, odpowiedzialności za przyrodę, europejskości i trosce.

W wystąpieniu Mackiewicz podkreślono współdziałanie w pracy i szkole oraz między samorządowcami, państwem i mieszkańcami. W sekcji współpraca ustalono jako priorytety likwidację umów śmieciowych, edukację praktyczną oraz współpracę uniwersytetów z przedsiębiorstwami i społecznościami lokalnymi.

Odwołując się do wartości, jaką jest szacunek, Gdula mówił o konieczności edukacji społecznej wobec grup dyskryminowanych w ostatnich latach, takich jak migranci, pracownicy edukacji i wymiaru sprawiedliwości, młode kobiety oraz osoby LGBT. Zapowiedział również zmiany mające prowadzić do tego, by media publiczne nie rozsiewały fake newsów, ułatwienie możliwości bezpiecznego przerywania ciąży oraz możliwości zawierania małżeństw lub podobnych związków przez osoby LGBT.

W kwestiach ekologicznych, które przedstawiła Mackiewicz, wymieniono program Zielonego Ładu. W razie przejęcia władzy, planuje się odejście od węgla do 2035 roku, stworzenie sieci automatów wymiany opakowań szklanych i plastikowych oraz umożliwienie sprzedaży energii bezpośrednio przez gospodarstwa domowe i rolników.

Czwartym punktem programu były sprawy europejskie. W tym obszarze priorytetami Nowej Lewicy jest przywrócenie europejskich standardów w sądownictwie, zbudowanie "muzeum Europy" oraz stworzenie armii europejskiej zamiast opieraniu się na NATO.

Piątym fundamentem programowym Nowej Lewicy jest "TROSKA". Pod tym hasłem rozumie się takie konkrety, jak wzrost nakładów na służbę zdrowia do 7,2 proc. PKB, budowa tanich mieszkań na wynajem dostępnych na każdą kieszeń, a także powiązanie pensji nauczycieli od średniej pensji w gospodarce.

Swoje krótkie wystąpienie mieli również przedstawiciele młodzieżówek Federacji Młodych Socjaldemokratów i Młodej Lewicy, Kacper Krakowiak i Oliwia Jankowiak. Mówili głównie na tematy edukacyjne, ekologiczne i dotyczące polityki państwa tolerancyjnego. Ponadto, odnieśli się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, prezentując transparent z napisem: "Żaden człowiek nie jest nielegalny".

W dalszej części Kongresu odbywały się głosowania. Powołano prezydium Kongresu, przyjęto regulamin obrad, a następnie wybrano komisję (wyborczą) Kongresu. Pierwszym krokiem było głosowanie na dwóch współprzewodniczących Nowej Lewicy. Ze strony frakcji "Wiosna" jedynym kandydatem był Robert Biedroń, zaś wśród kandydatów frakcji "Sojusz Lewicy Demokratycznej" znalazły się dwie osoby - dotychczasowy przewodniczący - Włodzimierz Czarzasty oraz nie będący delegatem, a zgłoszony przez grupę delegatów - Piotr Rączkowski. Ostatecznie najwięcej głosów zdobył Biedroń - 936 głosów, następnie Czarzasty - 887 oraz Rączkowski - 152 głosy. Tym samym przywództwo nowej partii zostało utrzymane w rękach Czarzastego i Biedronia.

Po wyborze przewodniczących wybrano sekretarza generalnego, którym został, jako jedyny kandydat, Marcin Kulasek. Nastepnie zaś wybrano 14 wiceprzewodniczących partii, w tym 7 z frakcji Wiosna i 7 z frakcji SLD.


Tomasz Rysz


fot. Facebook


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


13 kwietnia:

1808 - Urodził się Leon Rzewuski, polski magnat, uczestnik powstania listopadowego, socjalista.

1825 - We Wrocławiu urodził się Ferdynand Lassalle, jeden z twórców niemieckiej socjaldemokracji.

1854 - W Mławie urodziła się Anna Tomasiewicz-Dobrska, pierwsza polska lekarka, ginekolog, położnik, pediatra.

1885 - W Budapeszcie urodził się György Lukács, filozof marksistowski i historyk literatury, estetyki; działacz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1901 - W Paryżu urodził się Jacques Lacan, psychiatra i psychoanalityk francuski, twórca i reformator francuskiej szkoły psychoanalizy.

1919 - W Monachium proklamowano Bawarską Republikę Rad.

1922 - W Butiama urodził się Julius Nyerere, socjalistyczny polityk tanzański, w latach 1964-1985 prezydent Tanzanii.

1993 - "Financial Times" podał, że dyrekcja EBOiR wydała dwukrotnie większe sumy na cele reprezentacyjne niż na pomoc dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

2002 - Po nieudanym puczu wojskowym Hugo Chávez powrócił po dwóch dniach na urząd prezydenta Wenezueli.

2009 - Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim - zginęły 23 osoby, a 21 zostało rannych.

2014 - W Sewilli zmarł Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

2016 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) został premierem Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku