Boliwia: Morales wzywa do jedności i poddaje się pod społeczny osąd

[2008-08-08 02:39:05]

Prezydent Boliwii Evo Morales wezwał do ogólnokrajowej solidarności i wyciszenia napięć, które od kilku dni wstrząsają krajem. Morales przemawiał w La Paz z okazji Dnia Niepodległości.

Podczas przemówienia z okazji Dnia Niepodległości Morales wezwał do ogólnokrajowej solidarności i zaniechania rozbijania państwa. Stwierdził, że wszystkiemu winne są małe, uprzywilejowane grupy, które chcą powstrzymać zmiany. Te grupy nie chcą równości dla rdzennych Boliwijczyków. Nie respektują tożsamości i różnorodności ludzi. Zaś naszym największym zmartwieniem jest, że grupy te propagują separatyzm, używając autonomii tylko jako wymówki - przemawiał Morales.

Boliwijski przywódca odniósł się do wydarzeń, jakie miały miejsce w regionie Tarija na południu kraju, gdzie wybuchły protesty. Protestujący zablokowali lotnisko, na którym miały wylądować samoloty z prezydentem Wenezueli Hugo Chávezem oraz prezydent Argentyny Cristiną Fernández de Kirchner, którzy mieli spotkać się z prezydentem Moralesem. Policja, używając gazu łzawiącego, rozbiła demonstrację i zamknęła lotnisko, a Chávez i Fernández odwołali swoją wizytę w Boliwii.

Protest związany był z planowanym na 10 sierpnia referendum, w którym obywatele Boliwii zostaną zapytani, czy chcą, aby Morales i gubernatorzy ośmiu prowincji pozostali u władzy na dalszą część kadencji. To swoiste obywatelskie wotum zaufania miałoby przełamać polityczny impas w Boliwii i doprowadzić do zmiany konstytucji, co umożliwiłoby z jednej strony realizację programu Moralesa, polegającego na inkluzji społecznej rdzennych mieszkańców kraju i awansu cywilizacyjnego regionów przez nich zdominowanych kosztem regionów zdominowanych przez potomków kolonizatorów hiszpańskich, a z drugiej – pozostanie Moralesa na drugą kadencję u władzy. Opozycja nie godzi się na realizację programu Moralesa i zgłasza postulaty zwiększenia autonomii dla prowincji (gubernatorzy sześciu prowincji są zwolennikami opozycji). Prowincja Tarija, w której doszło do zamieszek, jest właśnie jedną z tych prowincji, które żądają zwiększenia niezależności.

Morales pozostanie na urzędzie, jeśli uzyska więcej niż 53,7 proc. głosów w niedzielnym referendum (53,7 proc. to wynik Moralesa ze zwycięskich dla niego wyborów prezydenckich w 2005 roku). Tak samo wysoko zawieszona jest poprzeczka dla wiceprezydenta Álvaro Garcíi Linery. Gubernatorzy muszą natomiast uzyskać "tylko" ponad 50 proc. głosów. Sondaże nie wskazują jednoznaczenie, czy Morales zdobędzie wotum zaufania, czy też przegra referendum.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku