USA: Pomoc dla koncernów samochodowych kosztem pracowników?

[2008-12-22 17:01:12]

19 grudnia ustępujący prezydent USA - George W. Bush - ogłosił, iż jego administracja udzieli koncernom motoryzacyjnym General Motors i Chrysler kredytu ratunkowego w wysokości 17,4 mld USD ze środków programu TARP (tzw. "plan Paulsona"). W zamian za to firmy mają do 31 marca 2009 roku opracować plan restrukturyzacyjny pokazujący, że są w stanie przetrwać. W przeciwnym wypadku kredyt zostanie cofnięty, a koncerny zmuszone będą wejść na drogę kontrolowanego bankructwa.

Częścią zapowiedzianej umowy kredytowej jest wymóg, aby związek zawodowy pracowników sektora samochodowego (United Auto Workers - UAW) zaakceptował niższe płace i zmniejszone zasiłki, porównywalne do tych, jakie są udziałem niezrzeszonych w związkach pracowników amerykańskich zakładów Toyoty, Hondy i Nissana. Zdaniem analityków, przyjęcie tego warunku oznaczać będzie zniesienie istotnych różnic pomiędzy zrzeszonymi i niezrzeszonymi w związkach pracownikami sektora samochodowego w USA, co z kolei zdecydowanie podkopie pozycję UAW, a przez to siłę przetargową samych robotników.

Przewodniczący UAW - Ron Gettelfinger - powiedział, że kredyt ratunkowy "pozostawi drzwi amerykańskich fabryk otwarte", jednocześnie jednak skrytykował Busha za, jak to określił: "nieuczciwe warunki selekcjonujące pracowników". Podobne stanowisko zaprezentował na konferencji prasowej w Chicago prezydent-elekt USA - Barack Obama - który stwierdził, że chciałby mieć pewność, iż "robotnicy nie będą jedynymi, którzy poniosą wszelkie konsekwencje, podczas gdy inni, w przeszłości cieszący się znacznie większymi korzyściami z przemysłu samochodowego, w dziwny sposób nie zostaną nimi dotknięci".

Grzegorz Konat


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku