Hiszpania: Śledztwo w sprawie ataku na Gazę

[2009-05-06 12:01:02]

Hiszpański sędzia Fernando Andreu podał w poniedziałek do wiadomości publicznej, że uznaje wniesiony wcześniej pozew przeciwko siedmiu byłym dygnitarzom izraelskim i będzie kontynuował śledztwo w sprawie bombardowania bloku mieszkalnego, którego dopuściło się 22 lipca 2002 r. lotnictwo izraelskie.

W wyniku spuszczenia tonowej bomby zginął wówczas działacz Hamasu Saleh Szehada oraz 14 cywilów, w tym dziewięcioro dzieci. Izrael bronił ataku jako działania "antyterrorystycznego". Twierdził też, że Szehada szykował atak, zagrażający życiu kilkuset Izraelczyków. Nie przedstawił jednak publicznie nawet jakichkolwiek świadczących o tym poszlak, co wskazuje na konfabulację.

Prokutarura wystąpiła o umorzenie śledztwa, motywując to trwaniem śledztwa w sprawie ataku w Izraelu. Andreu odpowiedział jednakże, że nic nie wskazuje na to, by takie śledztwo było rzeczywiście prowadzone. Stwierdził: W Izraelu nigdy nie wszczęto i nie prowadzi się żadnych procedur prawnych, których celem byłoby śledztwo.

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela nazwało decyzję śmieszną i bezpodstawną. Inaczej zareagowało Palestyńskie Centrum Na Rzecz Praw Człowieka, mówiące o wielkim zwycięstwie.

Andreu rozpoczął śledztwo po tym, jak pozew złożyły rodziny ofiar ataku. Odwołał się do zasady jurysdykcji uniwersalnej, pozwalającej hiszpańskim sądom na sądzenie w sprawach takich jak zbrodnie ludobójstwa, terroryzm czy tortury, bez względu na miejsce, w których się ich dopuszczono.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Angel Moratinos stwierdził, że podjęte zostaną kroki, ograniczające jurysdykcję uniwersalną do przypadków, gdy ścigane zbrodnie będą miały bezpośredni związek z Hiszpanią. O podobne kroki zaapelował też pierwszy sędzia hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Carlos Divar. Nie podjęto jednak formalnych kroków, mających na celu zmianę prawa.

Wśród podejrzanych znajduje się Dan Haluc, który bezpośrednio zarządził atak i był wówczas głównodowodzącym izraelskimi siłami lotniczymi. Później Haluc zapewniał w izraelskim dzienniku "Haaretz", że śpi dobrze, oraz mówił: Czuję lekki wstrząs w samolocie podczas spuszczania bomby. Sekundę później to mija, i tyle. To wszystko, co czuję. Zapewniał też o najwyższych standardach moralnych armii izraelskiej.

Kolejnym podejrzanym jest Beniamin Ben Eliezer, wówczas minister obrony w rządzie Ariela Szarona. Dalsi podejrzani to Doron Almog, w chwili bombardowania dowódca sił powietrznych w Gazie, Giora Ejland, ówczesny doradca rządu ds. bezpieczeństwa, Michael Herzog, podówczas urzędnik ministerstwa obrony, Mosze Jaalon, wówczas szef sztabu, i Abraham Dichter, wówczas szef Głównej Służby Bezpieczeństwa Szin Bet.

Tymczasem sędzia Baltazar Garzon, który kilka lat temu prowadził, umożliwioną dzięki jurysdykcji uniwersalnej, sprawę byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, oznajmił o wszczęciu śledztwa przeciwko podejrzanym o torturowanie więźniów w Guantanamo.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku