Katowice: Dyskusja o współpracy ruchów społecznych z Polski i Europy

[2010-02-22 18:15:59]

Jak odbudować polską lewicę, jak wzmacniać więzi między lewicą i ruchami społecznymi z Polski i z innych krajów – tak najkrócej można podsumować główne pytania stawiane podczas konferencji "Europa od 1989 roku do dziś", która odbyła się w dniach 19-21 lutego w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

To kolejna z cyklu konferencji – poprzednia odbyła się w Warszawie - organizowanych przez Europejski Uniwersytet Ludowy i polską edycję miesięcznika "Le Monde Diplomatique", przy współudziale Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób z różnych krajów i organizacji: od członków WZZ "Sierpień 80" i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, po działaczy RACJI Polskiej Lewicy i Polskiej Partii Pracy i od członków ATTAC Francja po działaczy niemieckiej Lewicy (Die Linke) i Europejskiej Partii Lewicy (European Left Party), z silną reprezentacją środowisk feministycznych.

Konferencję otwarło wystąpienie Bernhardta Gherke (Dom Demokracji i Praw Człowieka z Berlina) poświęcone wpływowi zjednoczenia Niemiec na kierunek polityki Unii Europejskiej, w podobnym tonie wypowiadała się też Christine Reymann (Europejska Partia Lewicy, Die Linke), opisując wpływ restauracji kapitalizmu w Europie Wschodniej na lewicę zachodnioeuropejską.

Pod hasłem "Nowe ruchy społeczne w Europie wobec globalizacji" odbyła się kolejna sesja konferencji, zorganizowana następnego dnia. Alain Baron ze związku zawodowego SUD Solidares mówił o wpływie strajku 1995 r. na odnowę ruchów społecznych we Francji, pochodząca z Luksemburga, a obecnie mieszkająca w Grecji Sonia Mitralia przybliżyła ideę Światowego Marszu Kobiet oraz Europejskich Marszy Przeciw Bezrobociu, Louis Weber z ATTAC Francja opowiadał o początkach ruchu alterglobalistycznego, a Lilian Halls French z Europejskiej Inicjatywy Feministycznej w swoim wystąpieniu wskazywała na związki między ruchami alterglobalistycznymi i feministycznymi w Europie.

Gorące dyskusje wywołały wystąpienia deputowanej do niemieckiego parlamentu z ramienia Die Linke, Annette Groth - dotyczące problemów militaryzacji i represji w Unii Europejskiej oraz Christophe`a Aguitona (ATTAC Francja) poświęcone m.in. przyszłości ruchu alterglobalistycznego i nowemu postrzeganiu działalności politycznej.

Trzecią sesję konferencji, która odbyła się 21 lutego, zatytułowano "Polska od 1989 roku do dziś". Dariusz Zalega (WZZ "Sierpień 80", Polska Partia Pracy) przybliżył sytuację polskiego ruchu związkowego, Dariusz Lekki (stowarzyszenie Racjonalna Polska, RACJA Polskiej Lewicy) przedstawił krótki rys historyczny polskich organizacji feministycznych, a także ruchów laickich, z kolei Marcin Starnawski ("Recykling Idei") omówił historię polskiego alterglobalizmu, wspominając o najistotniejszych dla tego ruchu wydarzeniach.

Kolejnym punktem programu była debata "Jak budować polską lewicę antyliberalną?", do której wprowadzenie wygłosił lider "Sierpnia 80" i PPP Bogusław Ziętek. W swoim wystąpieniu podkreślił on, że jego partia nie rości sobie prawa do zmonopolizowania dyskusji w środowiskach lewicy społecznej, podkreślając jednocześnie konieczność mocniejszego akcentowania w działalności lewicy kwestii własności.

W ciągu najbliższych tygodni wystąpienia mówców konferencji powinny się znaleźć na przygotowywanej stronie internetowej projektu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku