Warszawa: Przeciwko brutalności policji i rasizmowi

[2010-05-30 20:31:07]

Około 300 osób wzięło 30 maja udział w demonstracji upamiętniającej śmierć Maxwella Itoyi nigeryjskiego handlarza zabitego 23 maja przez policjanta.

W akcji wzięli udział Afrykańczycy mieszkający w Warszawie i pracujący na targowisku w okolicy Stadionu Narodowego, wraz z rodzinami. Obecni byli również przedstawiciele innych mniejszości narodowych.

Pojawili się również przedstawiciele środowisk anarchistycznych, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Pracowniczej Demokracji.

Demonstracja rozpoczęła się w miejscu śmierci Nigeryjczyka, gdzie zebrani zapalili znicze i złożyli kwiaty. Następnie przy dźwiękach bębnów przeszli pod Komendę Stołeczną Policji. Niesiono transparenty "Osądzić zabójców Maxwella", "Policja wszędzie, sprawiedliwość nigdzie" i "Dość rasizmu wśród funkcjonariuszy". Podczas protestu wypowiadali się znajomi zabitego i świadkowie zdarzenia, mówiący, że nie był on żadnym przestępcą, a stał się ofiarą brutalnego ataku funkcjonariuszy, gdy próbował interweniować w czasie ich sprzeczki z innym Nigeryjczykiem.

Zebrani przypominali, że podczas zamieszek po śmierci handlarza jedynym kryterium zatrzymywania podejrzanych o napaść na funkcjonariuszy był kolor ich skóry. O przypadkach rasistowskich działań policji mówił między innymi uczestniczący w proteście przedstawiciel diaspory wietnamskiej w Polsce.

Demonstranci wypomnieli policji, że obawiając się zamieszek na pierwszą linię do ochraniania komendy posłała funkcjonariuszki.

Nigeryjczycy podziękowali wspierającym ich Polakom za solidarność. Jeden z nich stwierdził, że krew ludzka jest czerwona bez względu na kolor skóry.

Pod komendą policji w obronie jej działań zebrało się również około 10 narodowców, którzy nie chcieli jednak nawet się wypowiedzieć. Skorzystali oni z ochrony kordonu policji gdy otoczyli ich demonstranci. Po kilkunastu minutach chronieni przez funkcjonariuszy odeszli.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku