Europa: Protesty przeciwko cięciom budżetowym (akt.)

[2010-09-29 22:44:33]

Setki tysięcy ludzi pracy w całej Europie, w ramach międzynarodowego dnia walki z antyspołeczną polityką rządów 29 września, wzięły udział w strajkach i demonstracjach przeciwko cięciom budżetowym. Związki zawodowe obawiają się, że programy oszczędnościowe realizowane przez rządy będą miały fatalne skutki dla miejsc pracy i warunków bytowych.

W Hiszpanii według związków zawodowych strajkowało 10 milionów ludzi. Dane podawane przez rząd są jednak znacznie niższe. Loty z i do kraju zostały poważnie zakłócone, podobnie jak kursy pociągów i autobusów. W Gatafe doszło do utarczek z policją, a w Barcelonie policyjny samochód został podpalony (na zdjęciu). Związkowcy z komunistycznego związku Komisje Robotnicze (CCOO), skandując "Strajk! Strajk!", co po hiszpańsku brzmi bardziej śpiewnie: "Huelga!, Huelga!" siłą zamykali sklepy i bary w centrum Mdrytu w czasie swojego pochodu.

W Brukseli, w demonstracji wzięło udział ponad 100 tysięcy ludzi. Protestujący przeszli ulicami w stronę budynków Unii Europejskiej w jaskrawo czerwonych, zielonych i niebieskich ubraniach związków zawodowych, solidaryzując się z pierwszym ogólnokrajowym strajkiem w Hiszpanii od ośmiu lat. W demonstracji brali udział pracownicy z całej Europy, w tym z Polski. Krótki film z demonstracji w Brukseli można obejrzeć tutaj

W Wielkiej Brytanii, pomimo decyzji kierownictwa TUC o powstrzymaniu się od udziału w międzynarodowym dniu protestów przeciwko cięciom, na ulice wyszło w różnych miastach łącznie kilkanaście tysięcy związkowców.

Masowe wiece odbyły się w Glasgow i Londynie w ramach dnia "Nie Dla Programu Oszczędnościowego (No To Austerity)" organizowanego przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych.

Związkowcy ze związków GMB, Unite i PCS pikietowali pod budynkami rządowymi i samorządowymi w Sothampton, Derby i w Brighton, a działacze związku UNISON zorganizowali w kilku miastach pikiety pod szpitalami, prowadząc akcję informacyjną na temat drastycznych skutków cięć proponowanych przez rząd. Protesty miały też miejsce w innych miastach, w tym w Manchesterze, Birmingham i Dundee. Duża część związkowców, w tym szczególnie ze związku RMT, zdecydowała się uczestniczyć w międzynarodowej demonstracji związkowej w Brukseli, dokąd związki z wysp zorganizowały transport. Związkowa demonstracja szykowana jest także na niedzielę, 3 października w Birmingham, gdzie rozpoczyna się konferencja Partii Konserwatywnej, na której ministrowie mają przedstawić szczegóły swoich planów oszczędnościowych.

Strajki lub protesty miały także miejsce w Polsce, Grecji, Portugalii, Irlandii, Słowenii i na Litwie. W Dublinie działacz związkowy wjechał betoniarką w wejście do irlandzkiego parlamentu, protestując w ten sposób przeciwko kosztowanemu ratowaniu banków z pieniędzy podatników, szczególnie kontrowersyjnemu planowi kolejnego dofinansowania dla Anglo Irish Bank. Na gruszce betoniarki widniał napis "Toksyczny Bank Anglo".

Jarosław Klebaniuk,
Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku