USA: System opieki zdrowotnej przyczyną krótkiego życia

[2010-10-08 23:14:32]

Raport opublikowany przez The Columbia University wyklucza, że takie czynniki jak otyłość sprawiają, iż oczekiwana długość życia Amerykanów jest krótsza, niż przedstawicieli innych bogatych krajów. Winnym takiego stanu rzeczy jest poleganie na kosztownym i fragmentarycznym leczeniu specjalistycznym, zamiast kompleksowej opieki zdrowotnej.

Badanie wykazało, że oczekiwana długość życia Amerykanek w chwili narodzin w 1950 roku była na piątym miejscu w rankingu najbogatszych krajów, podczas gdy w 2008 roku - na 46. miejscu.

Pomiędzy 1970 a 2002 rokiem wydatki na opiekę zdrowotną rosły w USA niemal dwa razy szybciej, niż w innych bogatych krajach, jednak towarzyszyły temu wyższe wskaźniki umieralności, niż w innych krajach. Przy porównaniach brano pod uwagę takie czynniki, jak różnice pod względem otyłości, palenia tytoniu, wypadków drogowych i morderstw. Państwa, z którymi dokonano porównań - Australia, Austria, Belgia, Francja, Holandia, Japonia, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy - wszystkie zapewniają uniwersalną opiekę zdrowotną.

USA wydają na opiekę zdrowotną większą część PKB, niż jakiekolwiek inne państwo. Słaba efektywność systemu, jak twierdzą autorzy raportu, wynika z polegania na nieuregulowanym systemie, polegającym na płaceniu za poszczególne usługi medyczne i za opiekę specjalistyczną. System ten cechuje także częste korzystanie z procedur medycznych, które nie są niezbędne, zła komunikacja między lekarzami oraz wysoka liczba błędów lekarskich.

Jak przypomina bbc.co.uk, reforma służby zdrowia przeprowadzana przez prezydenta Baracka Obamę jest jednym z głównych zagadnień poruszanych w kampanii wyborczej przed wyborami do Kongresu, które odbędą się 2 listopada.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku