Klub Dyskusyjny LA o Grudniu 70

[2011-12-19 22:12:04]

17 grudnia w Warszawie, w rocznicę czarnego czwartku 1970 roku, kiedy to wojsko i milicja otworzyły ogień do gdyńskich robotników, odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego Lewicowej Alternatywy o protestach robotniczych 1970 roku.

W ramach wstępu omówione zostały przyczyny protestów ludzi pracy, czyli ogłoszone 12 grudnia 1970 roku podwyżki cen podstawowych produktów spożywczych. Miały one miejsce, ponieważ władze przez dłuższy czas utrzymywały zaniżone ceny. W pewnym momencie okazało się, że ma to zgubny wpływ na budżet państwa, a ponieważ konsumpcję traktowano wówczas jako mniej ważną od potrzeb przemysłu, rząd zdecydował się na podwyżkę.

Jednocześnie w ramach PZPR rozgrywała się walka wewnętrzna i wielu partyjnych oficjeli chciało odsunięcia od władzy ekipy Władysława Gomułki. Według wielu źródeł sprowokowanie masakry było planowane przez część resortów siłowych.

Omówiono rolę ówczesnych ludzi władzy, w tym Ministra Obrony Narodowej w roku 1970 Wojciecha Jaruzelskiego, który dziś tłumaczy się, że nie był świadomy sytuacji, choć w rzeczywistości sam wydał rozkaz użycia broni.

Przy omawianiu przebiegu wystąpień przedstawiony został ich klasowy charakter. Robotnicy palili budynki rządowe twierdząc, że nie są one potrzebne, skoro urzędnicy nie są w stanie odpowiedzieć na ich postulaty odwołania podwyżek cen lub podniesienia pensji. W przynajmniej jednym przypadku demonstrujący w Gdańsku śpiewali Międzynarodówkę. Pojawiły się też hasła "precz z czerwoną burżuazją".

Omówiono dokładnie zajścia, w których padli zabici, w tym masakrę w Gdyni, kiedy to wojsko i milicja strzelały do chcących wrócić do pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu o wicepremiera Stanisława Kociołka o powrót do pracy, który prawdopodobnie był prowokacją.

Podczas spotkania przedstawiono również postulaty sformułowane przez stoczniowców ze Szczecina, którzy domagali się na przykład zrównania pensji partyjnych funkcjonariuszy ze średnią pensją robotniczą czy zaprzestania nazywania strajkujących chuliganami. Stoczniowcy chcieli również niezależnych związków zawodowych pod kontrolą klasy robotniczej.

W ramach omówienia rządowej propagandy z roku 1970 przedstawione zostały wycinki prasowe przedstawiające strajkujących jako "wrogów narodu".

Po prezentacji i dyskusji odbyła się projekcja filmu "Czarny czwartek" mówiącego o wydarzeniach roku 1970 w Gdyni z perspektywy rodziny jednego z zabitych robotników.

KDLA to inicjatywa odbywająca się pod patronatem medialnym portalu Lewica.pl, "Przeglądu Anarchistycznego" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

W przyszłym roku tematyka historii ruchu robotniczego w Polsce ma być kontynuowana.

Więcej na temat Klubu na jego stronie.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


5 maja:

1818 - W Trewirze urodził się Karol Marks.

1923 - Helena Jurgielewicz jako pierwsza Polka otrzymała dyplom lekarza weterynarii po ukończeniu z ogólnym wynikiem celującym Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

1950 - Pogrzeb Kazimierza Pużaka na Starych Powązkach.

1993 - Rozpoczął się strajk sfery budżetowej.

2005 - Wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Pracy zdobywając 37% głosów.

2010 - W Grecji rozpoczęły się protesty społeczne.


?
Lewica.pl na Facebooku