Eurostat: Niskie wydatki na zabezpieczenia społeczne w Polsce

[2012-03-13 21:33:51]

Eurostat przedstawił raport o wydatkach na zabezpieczenia społeczne w krajach należących do Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w 2009 r. stanowiły one średnio 29,5 proc. PKB państw UE i były aż o 2,8 pkt proc. wyższe niż rok wcześniej.

Eurostat wskazuje na olbrzymie różnice między poszczególnymi krajami. W 2009 r. największe wydatki na zabezpieczenia społeczne były w Danii – 33,4 proc., we Francji – 33,1 proc. PKB, w Szwecji – 32,1 proc., w Holandii – 31,6 proc. i w Niemczech – 31,4 proc. Najmniejsze wydatki były na Łotwie – 16,9 proc., w Rumunii – 17,1 proc., na Słowacji – 18,8 proc., w Estonii – 19,2 proc. i w Polsce – 19,7 proc.

Wydatki społeczne w Polsce są aż o 9,8 pkt proc. PKB niższe niż wynosi średnia unijna. Gdyby Polska przeznaczała procentowo na świadczenia społeczne tyle, ile wynosi średnia unijna, wydatki byłyby o blisko 150 mld zł większe niż obecnie. Warto zwrócić uwagę, że w latach 2002–2009 wydatki na zabezpieczenia społeczne w Polsce zmniejszyły się o 1,4 pkt proc., podczas gdy w tym samym czasie w większości państw UE nastąpił znaczący wzrost wydatków na te cele.

Eurostat przedstawił też dane dotyczące wydatków na poszczególne rodzaje zabezpieczeń społecznych. Wynika z nich, że Polska wydawała mniej niż większość krajów unijnych na wszystkich obszarach polityki społecznej. Szczególnie niski odsetek PKB w 2008 r. Polska przeznaczyła na politykę prorodzinną – 0,8 proc. PKB, czyli zdecydowanie najmniej ze wszystkich państw UE (średnia dla całej UE wynosi 2,3 proc.). Niechlubne, ostatnie miejsce (wraz z Rumunią) Polska też zajmuje odnośnie wydatków na walkę z bezrobociem (0,4 proc. PKB przy średniej unijnej 1,7 proc.) Bardzo niskie wydatki są też w Polsce na służbę zdrowia (zaledwie 4,8 proc. PKB przy średniej unijnej 8,4 proc.), oraz politykę mieszkaniową i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu (0,2 proc. przy średniej unijnej 1,0 proc.).

Eurostat porównał też roczne wydatki na zabezpieczenia społeczne w państwach UE liczone na osobę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej. Tutaj również okazało się, że różnice między poszczególnymi państwami UE są olbrzymie. Przewodzący rankingowi Luksemburg wydaje na politykę społeczną ponad ośmiokrotnie więcej niż ostatnia Bułgaria. Piąte miejsce od końca zajęła Polska, której roczne wydatki na zabezpieczenia społeczne są dwuipółkrotnie mniejsze od średniej unijnej.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


30 kwietnia:

1793 - We Wrocławiu pruskie wojsko stłumiło powstanie krawców.

1847 - Policja i wojsko pruskie stłumiły rozruchy głodowe w Poznaniu.

1883 - Urodził się Jaroslav Hašek, czeski pisarz, żołnierz Armii Czerwonej.

1885 - Zmarł Jens Peter Jacobsen, duński pisarz i poeta, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców skandynawskich, biolog, zdeklarowany wolnomyśliciel i ateista.

1911 - We Florencji zmarł Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1916 - Upadek powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1930 - Urodził się Félix Guattari, francuski psychoterapeuta i filozof. Współtwórca pojęcia "schizoanaliza" i jednego ze znaczeń terminu "ekozofia".

1938 - W Trinidad urodził się Inti Peredo, boliwijski działacz komunistyczny; walczył w oddziale Che Guevary.

1943 - Zmarła Beatrice Webb, brytyjska ekonomistka, socjalistka, współzałożycielka Towarzystwa Fabiańskiego, żona laburzystowskiego polityka i ministra Sidneya Webba.

1950 - W więzieniu w Rawiczu zmarł Kazimierz Pużak, wybitny działacz PPS.

2011 - Zmarł Ernesto Sábato, argentyński pisarz i myśliciel, autor m.in. książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach".


?
Lewica.pl na Facebooku