Jutro strajk na kolei

[2013-01-24 23:04:13]

Już jutro (w piątek) w godzinach od 7.00 do 9.00 odbędzie się strajk ostrzegawczy pracowników kolei. Dotyczy on spółek PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Energetyka. Chodzi zatem o następujące klasy połączeń osobowych: TLK, Intercity, Eurocity i ekspresy. Związkowcy zapowiadają jednak, że opóźnienia w ruchu pociągów mogą dotknąć również spółki nieobjęte strajkiem.

Kolejarze deklarują, że powodem protestu jest niekompetentny sposób zarządzania spółkami. Jako jego przykłady podają: aferę związaną z powołaniem spółki Koleje Śląskie; postawienie na skraju spółki Przewozy Regionalne (transport lokalny i pociągi InterRegio), realizującej, tanie „prospołeczne” przewozy; powolną modernizację kolei, uniemożliwiającą skracanie czasu przejazdów pociągów; wywołujące dezorientację podróżnych częste zmiany rozkładu jazdy; niski poziom bezpieczeństwa na kolei; plany wyprzedaży spółek kolejowych; plany redukcji sieci połączeń i zamknięcia kilku tys. km czynnych linii.

Oprócz tego protestują przeciwko odebraniu przywilejów pracownikom, emerytom i rodzinom kolejowym. Jak wskazują, unieważnienie ich zniżek na bilety stanowczo obniży poziom ich realnych wynagrodzeń, a także znacząco pogorszy sytuację bytową względem kolejarzy w innych państwach europejskich. Rządowe plany doprowadzą też do zróżnicowania statusu pracowników różnych spółek, co dodatkowo pogłębi negatywne konsekwencje parcelacji dawnego PKP na oddzielne jednostki, utrudniające efektywne zarządzanie, zwiększające natomiast liczbę kierowniczych stanowisk przydzielanych w ramach partyjnego klucza.

Związkowcy przepraszają podróżnych za stanie się kartą przetargową w sporze z władzami PKP i rządem. Te ostatnie koncentrują się w ich opinii na pacyfikacji pracowników kolei, a także odmawiają im prawa do legalnego strajku w przeciwieństwie do przedstawicieli innych branż, oraz określają ich działania ustami ministra transportu jako terrorystyczne, nie podejmując przy tym negocjacji.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy informuje w swoim oficjalnym oświadczeniu: My, Polscy Kolejarze, chcemy pracować w dobrze zarządzanych firmach. Mamy dość nieudolności decydentów, za których musimy się przed Państwem wstydzić. Chcemy, by Kolej była przyjazna dla Podróżnych, by pociągi były czyste i punktualne, aby na jednej trasie obowiązywał wspólny bilet niezależnie od tego, która spółka podstawia wagony.

Komitet prosi też o zrozumienie i wsparcie dla jego działań. Apeluje przy tym do wszystkich emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin o osobiste wsparcie tych działań, prosząc o przyjście w piątek na stacje węzłowe celem wsparcia strajkujących w działaniach o ich wspólną sprawę.

W ramach protestu składy kursujące w czasie rozpoczęcia strajku nie będą zatrzymywane od razu, dojadą natomiast do najbliższej stacji i tam odbędą postój do 9.00. Pasażerowie będą mogli skorzystać wtedy z komunikacji zastępczej lub poczekać do końca protestu. Na 40 głównych dworcach w kraju rozdawane będą też z tej okazji ciepłe napoje.

Łukasz Drozda



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku