Sejm: Grodzka nie zastąpi Nowickiej na fotelu wicemarszałkini (akt.)

[2013-02-08 11:27:10]

8 lutego Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej (na zdj.) ze stanowiska wicemarszałka. Posłanka klubu Ruchu Palikota w wystąpieniu tuż po głosowaniu zadeklarowała, że nie złoży rezygnacji. Nie widzę żadnych merytorycznych powodów do tego, by rezygnować - oświadczyła. Za jej odwołaniem Nowickiej było 45 posłów; przeciw - 245, a 13 wstrzymało się od głosu.

Przeciw odwołaniu Nowickiej była zdecydowana większość posłów PO, PSL i wszyscy z SLD. W głosowaniu nie wziął udział klub PiS, choć był obecny na sali. W klubie Solidarnej Polski 6 z 9 głosujących posłów wstrzymało się od głosu, 3 zagłosowało "za" odwołaniem Nowickiej. 8 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.

Za odwołaniem zagłosował prawie cały klub Ruchu Palikota. 39 spośród 42 głosujących było "za", troje posłów zagłosowało "przeciwko": Anna Grodzka, Robert Biedroń i sama Nowicka.

Przed głosowaniem nad wnioskiem o odwołanie Nowickiej głos zabrał lider RP Janusz Palikot: Jeśli chcemy - jako parlamentarzyści - uratować resztę niewielkiej reputacji, nie powinniśmy teatrem politycznym udawać, że chodzi o coś innego; chodzi o pieniądze. Zaapelował o uszanowanie wycofania rekomendacji klubu RP dla Nowickiej. Jest jeszcze jedna ważna okoliczność. Jest pytanie o polskiego kołtuna. Czy chcecie w tej roli wystąpić? Kogoś, kto się boi Anki Grodzkiej. Osoba Anki Grodzkiej jest drugim powodem, dla którego nie chcecie uszanować tradycji, że każdy klub ma prawo do samostanowienia. Macie coś przeciwko kandydaturze Anki Grodzkiej? - pytał Palikot parlamentarzystów.

Ruch Palikota wycofał rekomendację dla Nowickiej oraz złożył wniosek o jej odwołanie ze stanowiska wicemarszałka po tym, gdy przyjęła nagrodę za rok 2012 w wysokości 40 tys. zł. Nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie, a marszałkini Sejmu Ewa Kopacz – 45 tys. zł. Wszyscy zadeklarowali przekazanie nagród na cele społeczne. Ruch zgłosił Annę Grodzką jako kandydatkę na nowego wicemarszałka.


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku