Warszawa: Pochód OPZZ i SLD

[2013-05-02 00:21:48]

1 maja w Warszawie odbył się pochód pierwszomajowy OPZZ i SLD, w którym wzięło udział około 20 tys. osób. Zanim pochód ruszył, przemawiali liderzy SLD i OPZZ – Leszek Miller oraz Jan Guz.

W tym roku hasłem przewodnim demonstracji było: „Godna praca - dość wyzysku”. Po przemowach przemarsz wyruszył sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika i wiedzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Książęcą.

„Polska majowa to dzieci bez przedszkola, rodzice bez pracy, a dziadkowie bez godnej emerytury” – mówił Miller do zebranych, przytaczając dane, zgodnie z którymi w Polsce jest 800 tysięcy niedożywionych dzieci, ponad milion obywateli nie spłaca swych zobowiązań, a 2,5 miliona nie ma pracy. „Polska obchodzi święto pracy bez pracy, bo praca stała się przywilejem. Zamiast produkcyjnych zakładów powstała wielka fabryka bezrobotnych” – mówił szef SLD. Jego zdaniem „Polska nie jest już zieloną wyspą. Stała się szarą, bo wypełnia ją pełno ludzi zrobionych na szaro przez obecne władze Rzeczypospolitej. Ludzi, których nadzieje są coraz mniejsze, a rozgoryczenie coraz większe”. Miller przekonywał, że SLD jest jedyną lewicowa partią w parlamencie i powinna mieć większą reprezentację. Dodał też, że „kończy się zima rządów PO i PSL. (…) Jest lewicowa alternatywa. Idzie wiosna lewicy”.

Również przewodniczący OPZZ ostro odciął się od ekipy Donalda Tuska. Jego zdaniem rząd PO-PSL „doprowadził do biedy i ubóstwa. (…) Zafundował nam śmieciowe umowy i pracę aż do śmierci. Ten rząd jest architektem i odpowiedzialnym za Polską biedę, za ograniczenie wydatków na pomoc społeczną i socjalną (...) Ten rząd jest na usługach pazernych korporacji finansowych – mówił przewodniczący OPZZ. Podkreślił, że związkowcy „nie będą klękać przed kapitałem, ani taką władzą. (..) Jeśli rząd nie usłyszy tego protestu, to pójdziemy raz jeszcze – aż zmienimy tę władzę, aż zmienimy ten ustrój, aż ludzie pracy poczują, że są w swoim kraju, nie będą musieli wyjeżdżać (...) Razem jesteśmy silni. Wzywam oburzonych, lekceważonych, poniżonych – razem do walki o lepsze jutro” – podsumował.

Szef OPZZ przypomniał też, że w ostatnim roku 348 robotników „oddało życie na stanowiskach pracy”. Zebrani uczcili ich pamięć minutą ciszy.

Uczestnicy pochodu nieśli transparenty związkowe i flagi państwowe. Skandowali między innymi.: „Tusk do roboty, za 500 złotych”, „Tusk się śmieje – lud biednieje”, „Dziś Platformę zatopimy, a Donalda pogonimy”.

Rozdawany był też zerowy numer nowej lewicowej gazety "Dziennik Trybuna", który w regularnej sprzedaży ma znaleźć się 15 maja.

Po pochodzie odbył się „rodzinny piknik europejski” w parku Rydza-Śmigłego, w pobliżu dawnej siedziby SLD przy ul. Rozbrat. Tam raz jeszcze przemawiali Miller i Guz. Obydwaj mówili o wejściu Polski do Unii Europejskiej, przy czym Guz wyraźniej eksponował hasła o Europie Socjalnej. W parku stało wiele stoisk z jedzeniem, książkami i gadżetami, a główną atrakcją był występ zespołu Weekend.

Poparcie dla warszawskiej manifestacji w liście do organizatorów wyraził szef Solidarności Piotr Duda. Wyjaśnił jednak, że związkowcy z "S" nie wezmą w niej udziału, bo tego dnia będą modlić się za ludzi pracy w Sanktuarium św. Józefa Robotnika w Kaliszu.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku