UE: Parlament Europejski rozpoczął śledztwo w sprawie PRISM
[2013-07-16 11:43:40]
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego zapowiedziała rozpoczęcie śledztwa w sprawie prowadzonego przez amerykańskie agencje wywiadowcze procederu inwigilacji obywateli UE, w tym zakładania podsłuchów w biurach Unii w ramach projektu PRISM.
Śledztwo ma być prowadzone na dużą skalę. Członkowie komisji zapowiadają, że chcą przesłuchać Edwarda Snowdena, który obecnie ukrywa się przed represjami ze strony USA, a przewodniczący LIBE, hiszpański europoseł z partii socjalistycznej Juan Fernando Lopez Aguilar proponuje, by zaprosić na przesłuchania ambasadora USA przy Unii, przedstawicieli amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz korporacji, które na życzenie władz USA dostarczają informacje o obywatelach i pomagają w inwigilacji, a także przedstawicieli innych instytucji unijnych i państw członkowskich, którzy mogą być pomocni w ujawnieniu i wyjaśnieniu skali działań szpiegowskich USA.
Parlament zdecydował, że LIBE będzie działać w kwestii PRISM jako komisja śledcza Parlamentu, a w jej pracach będą mogli uczestniczyć członkowie innych komisji, a także członkowie parlamentów państw członkowskich. Ma to pomóc w ustaleniu skali zaangażowania tychże państw w procederze inwigilowania obywateli. Chodzi o zbadanie programów gromadzenia i kontroli danych osobowych takich jak brytyjski system inwigilacji Tempora. Przy okazji ujawnienia informacji o działaniach Amerykanów, wyszło na jaw, że także niektóre państwa europejskie stosują podobne praktyki.
Przesłuchania rozpoczną się dopiero po wakacjach a pod koniec października delegacja komisji uda się do Waszyngtonu. Jak zapowiada szef LIBE, sprawozdanie ze śledztwa powinno zostać przedstawione na sesji plenarnej PE do końca roku.
Na zdjęciu: Demonstracja poparcia dla Edwarda Snowdena w Hong Kongu.
Fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.