Norwegia: Lewica traci władzę

[2013-09-10 16:42:05]

Rządząca w Norwegii od 2005 r. centrolewicowa koalicja traci władzę. Pomimo, że w poniedziałkowych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosła socjaldemokratyczna Partia Pracy (Arbeiderpartiet, 30,8 proc.) premiera Jensa Stoltenberga, dotychczasowa koalicja nie będzie już w stanie uzyskać odpowiedniego zaplecza w jednoizbowym parlamencie, Stortingu. Socjaldemokraci zdobyli 55 miejsc w 169-mandatowej izbie. Ich koalicjanci: Partia Centrum (Senterpartiet, 5,5 proc.) i Socjalistyczna Partia Lewicy (Sosialistisk Venstreparti, 4,1 proc.) będą mieć odpowiednio 10 i 7 deputowanych. Oznacza to, że ugrupowanie szefa rządu będzie miało o 9 parlamentarzystów mniej wobec poprzedniej elekcji. Pozostałe ugrupowania bloku rządowego straciły łącznie 5 deputowanych.

Nowy rząd utworzy prawdopodobnie centroprawicowa koalicja zawiązana wokół Partii Konserwatywnej (Høyre, 26,8 proc.), której liderka, 52-letnia Erna Solberg (na zdjęciu), zostanie w takim przypadku szefową nowego rządu. Ugrupowanie przyszłej premierki zdobyło 48 miejsc, czyli o aż 18 więcej niż w poprzednim parlamencie. Pani Solberg będzie drugą w historii Norwegii kobietą na tym stanowisku po Gro Harlem Brundtland, a pierwszą wywodzącą się z prawicy.

Trzecie miejsce zajęła w głosowaniu narodowo-konserwatywna Partia Postępu (Fremskrittspartiet, 16,3 proc.), której 29 mandatów oznacza wynik o aż 12 gorszy od poprzednich wyborów. W nowym składzie Stortingu znajdą się ponadto Chrześcijańska Partia Demokratyczna (Kristelig Folkeparti, 5,6 proc. i 10 mandatów), Lewica (Venstre, 5,2 proc. i 9) oraz Zieloni (Miljøpartiet De Grønne, 2,8 proc. i 1 mandat), którzy w parlamencie znaleźli się w ten sposób po raz pierwszy w swojej historii.

Wśród kilkunastu ugrupowań, którym nie udało się zdobyć mandatów, największe poparcie uzyskało socjalistyczne Rødt, utworzone w 2007 r. przez rozłamowców z 2 lewicowych partii dotychczasowej koalicji (1,1 proc.). 0,3 proc. głosów oddano na Partię Piratów (Piratpartiet). Norweska Partia Komunistyczna uzyskała śladowe poparcie: raptem 609 głosów w całym kraju (na zwycięską Partię Pracy zagłosowało 869 tys. wyborców). Lewica zyskiwała przewagę w północnej części Norwegii, natomiast prawica na południu, w tym w stolicy państwa, Oslo.

Dane pochodzą z 99,9 proc. komisji wyborczych na terenie 426 z 428 gmin.

Łukasz Drozda

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku