Kraków: Zieloni prezentują listę do Europarlamentu

[2014-03-17 10:28:13]

W sobotę podczas konferencji prasowej w krakowskim kinie Kijów Partia Zieloni zaprezentowała swoich kandydatów do Europarlamentu z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie. Listę otwiera Adam Ostolski, współprzewodniczący ugrupowania, a poza nim są na niej osoby z Partii Kobiet, Polskiej Partii Socjalistycznej, Młodych Socjalistów oraz aktywistki i aktywiści ruchów miejskich.

- Europa musi być solidarna, czyli społeczna, ekologiczna i szanująca prawa człowieka - powiedział podczas konferencji Ostolski. W Parlamencie Europejskim chciałby zająć się w szczególności ujednoliceniem unijnych regulacji w kwestiach socjalnych i wzmocnieniem ochrony praw człowieka. - Z pewnością nie będziemy bojkotować głosowania, gdy będą się ważyły sprawy osób nieheteroseksualnych - dodał, nawiązując do postawy europosłów PO podczas niedawnego głosowania w PE.

Cała lista ułożona została zgodnie z parytetem płci - zastosowano również na niej zasadę "suwaka" (czyli mężczyźni na przemian z kobietami). Z miejsca drugiego startować ma nauczycielka i członkini ZNP, Justyna Drath, która powiedziała, że finansowanie szkół jest ważniejsze niż wydatki na Igrzyska. Mateusz Klinowski, prawnik z UJ, radny Wadowic i ekspert Polskiej Sieci Narkotykowej, startuje z miejsca trzeciego, a w wyborach kładzie akcent na walkę z korupcją i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.

Swoje priorytety zaprezentowali również kandydaci z kolejnych miejsc. Barbara Bielawska (Partia Kobiet) powiedziała, że Polska powinna ratyfikować Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Marek Tobolewski (Polska Partia Socjalistyczna) podkreślił, że rolą lewicy jest reprezentowanie świata pracy, w tym dążenie do likwidacji umów śmieciowych i walka o godne płace.

Monika Dębowska (ruch Zielone Bronowice) chce walczyć o zachowanie środowiska naturalnego. Marcel Kwaśniak widzi konieczność konieczność inwestowania w energię odnawialną. Dorota Wnęk reprezentuje na liście Zielonych środowiska lokatorskie. Tymoteusz Adamczyk (Młodzi Socjaliści) chce przeciwdziałać uciekaniu wielkich koncernów z podatkami do rajów podatkowych. Sylwia Rapicka ("Społeczeństwo FAIR”) postuluje wprowadzenie europejskiego zakazu eksmisji na bruk.

Zieloni działają w Polsce od 2003 roku, stopniowo przesuwając się w lewo sceny politycznej. Do majowych wyborów do PE idą pod hasłem „Zmień Polskę Wybierz Solidarną Europę”. Na swoje listy zaprosili partnerów z Polskiej Partii Socjalistycznej, Partii Kobiet, Młodych Socjalistów oraz przedstawicieli ruchów miejskich. By wystartować w wyborach, Zieloni muszą zebrać po 10 tysięcy podpisów z poparciem w każdym okręgu wyborczym.

Łukasz Dąbrowiecki

Fot: Magdalena Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 maja:

1794 - Tadeusz Kościuszko wydał uniwersał połaniecki znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.

1868 - Urodził się Stanisław Przybyszewski, wybitny pisarz okresu Młodej Polski - związany z PPS zaboru pruskiego.

1943 - W obozie w Sielcach nad Oką rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1974 - Kanclerz RFN Willy Brandt podał się do dymisji.

2005 - Kongres założycielski Unii Lewicy III RP.

2012 - Victor Ponta z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Rumunii.


?
Lewica.pl na Facebooku