Warszawa: Parada Równości przeszła jej ulicami

[2014-06-14 23:25:15]

14 czerwca ponad 8 tysięcy osób wzięło udział w 14. Paradzie Równości. Uczestnicy imprezy wyruszyli po 15.00 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Ulicami centrum Warszawy oraz mostem Śląsko-Dąbrowskim przeszli na drugą stronę Wisły na Wybrzeże Helskie.

Hasło tegorocznej Parady Równości brzmiało: "Równe prawa - wspólna sprawa". Jeden z organizatorów marszu Łukasz Pałucki z Fundacji "Wolontariat Równości" powiedział, że celem tej imprezy jest walka o prawa mniejszości. Przypominał, że Parada Równości od zawsze była imprezą nie tylko dla gejów i lesbijek, ale dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i pominięci w społeczeństwie. Podkreślił, że Polska ma wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o różnorodność, tolerancję i poszanowanie mniejszości, zatem warto wrócić do tych tradycji.

Zanim wielotysięczny, kolorowy tłum wyruszył na ulice Warszawy, do uczestników przemawiali liderzy Parady i politycy. Ida Kostrzewa pytała premiera Donalda Tuska, dlaczego tak długo nie ma w Polsce ustawy o związkach partnerskich. Z kolei Małgorzata Piekarska z SLD stwierdziła, że nie ma wolności bez różnorodności, miłości i akceptacji. Apelowała również o jak najszybsze przyjęcie ustawy o związkach partnerskich.

W paradzie brały udział osoby z różnych środowisk nawet chrześcijańskich. Artur Barbara Kapturkiewicz wraz z grupą chrześcijan LGBT "Wiara i Tęcza", przyszła na Paradę by pokazać, że i takie środowiska istnieją wśród chrześcijan, że i takie osoby są normalnymi ludźmi i że nie należy nimi straszyć w kościołach.

Adam Ostolski, współprzewodniczący partii Zieloni, podkreślał z kolei, że Parada Równości to niezwykle ważne wydarzenie, kiedy to upominamy się o prawa różnych grup, których prawa nie są przestrzegane. Przypomniał, że wiele Polek i Polaków, nie tylko geje i lesbijki, czekają na ustawę o związkach partnerskich, ale mimo obietnic wciąż takich przepisów nie ma. Ważnym problemem, który wciąż jest nierozwiązany jest brak ratyfikacji przez Polskę konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet - dodał.

Uczestnicy Parady Równości domagali się nie tylko równych praw dla mniejszości seksualnych, ale też dla osób niepełnosprawnych i cudzoziemców oraz zaostrzenia kar za przemoc na zwierzętach.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 maja:

1919 - Zmarła Wiera Zasulicz, rosyjska pisarka i rewolucjonistka, związana z ruchem narodników, marksistka.

1921 - W Szwecji zniesiono karę śmierci.

1922 - Obradujący w Warszawie Zjazd Związków Akademickiej Młodzieży Socjalistycznej powołał do życia Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS).

1930 - Zmarł Stanisław Posner, działacz socjalistyczny i publicysta; wicemarszałek Senatu i wiceprzewodniczący TUR.

1933 - Mahatma Gandhi rozpoczął 21-dniową głodówkę, by zaprotestować przeciwko polityce brytyjskiej w Indiach.

1943 - Popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim.

1970 - W Montrealu urodziła się Naomi Klein, dziennikarka, pisarka i aktywistka kanadyjska, autorka książki "No logo", która stała się manifestem alterglobalizmu.

1988 - W II turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 54% głosów.

2010 - Laura Chinchilla z socjaldemokratycznej Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Kostaryki.


?
Lewica.pl na Facebooku