Łukasz Foltyn: Lewica wobec ukraińskiego konfliktu

[2014-09-12 11:54:52]

Podobnie jak w wielu innych sprawach, także w sprawie konfliktu na Ukrainie w mainstreamowych mediach i polskiej polityce obowiązuje jedna, jedyna narracja. Ta o charakterze prawicowym i narodowym, żeby nie powiedzieć - nacjonalistycznym, z głównym jej składnikiem w postaci rusofobii.



Lewica tymczasem albo nie pokusiła się o własną narrację, przyjmując tę obowiązującą, albo - co dotyczy lewicy pozaparlamentarnej - przyjęła stanowisko będące prostą negacją mainstreamowej narracji, sięgającą do tradycyjnego na lewicy podziału na zły kapitalistyczny, imperialny Zachód i broniący się przed imperializmem Wschód, z głównym jego obrońcą - Rosją. Jest to o tyle nieuprawnione, że rosyjski kapitalizm jest bardziej anty-społeczny, bardziej neoliberalny niż zachodni, w tym nawet amerykański.

Polskiej lewicy brakuje, podobnie jak w wielu innych sprawach, podstawowego kanonu wartości ideowych, na bazie których można potem budować własną narracje i stanowiska wobec bieżących kwestii politycznych. Tzw. lewica, czyli ludzie lewicy, czuje je często intuicyjnie, jednak nie potrafi ich jasno zdefiniować, a co za tym idzie - bronić.

Podstawową wartością, którą w sprawie ukraińskiego konfliktu kieruje się prawica, a którą to spora część lewicy podchwyciła zupełnie bezrefleksyjnie w imię źle rozumianego i narzuconego pojmowania “racji stanu”, jest integralność terytorialna i nienaruszalność granic. Jednak dla lewicy nie powinna to być wartość podstawowa. Dla lewicy obrona integralności terytorialnej nie może odbywać się kosztem życia ludności, zwłaszcza cywilnej. Podstawowym celem i wartością jest pokój.

Oczywiście dla “lewicy rewolucyjnej” walka z kapitalizmem będzie warta ludzkich ofiar, ale jak napisałem wcześniej - nie cała lewica musi być rewolucyjnie antykapitalistyczna… Przy okazji naiwnością jest wierzyć w to, że proklamowane ludowe republiki Donbasu czy Ługańska miałyby być nie-kapitalistyczne. Sama Rosja, jak wspomniałem, jest do bólu kapitalistyczna i jest to kapitalizm w dużym stopniu oligarchiczny.

W sprawie konfliktu ukraińskiego lewica powinna więc przede wszystkim żądać zawieszenia broni, wstrzymania walk. Potem strony powinny siąść do rozmów. Rzecz jasna żądać tego od obydwu, czy szerzej: wszystkich stron konfliktu. Nie usprawiedliwiać, a potępiać stosowanie przemocy, na czele z zabijaniem, przez którąkolwiek ze stron.

Sprzeciw lewicy powinien zostać obudzony przez pro-wojenny ton polskich mediów i polityków. Prezentują oni oczekiwanie, że NATO podejmie walkę z Rosją. A na początek przyśle do Polski swoje siły wojskowe. To bardzo niebezpieczny kurs polskiej polityki. Bo czyni z Polski jeśli nie kraj frontowy, to co najmniej “zderzak” w stosunkach Zachodu z Rosji. Powinniśmy tego unikać. Lepiej, i zgodnie z lewicowymi wartościami, przyjąć zasadę neutralności i dobrych stosunków z obydwoma mocarstwami: USA/Zachodem i Rosją.

Szkoda, że przy okazji ukraińskiego konfliktu lewica nie pokazała swojej alternatywności programowej wobec prawicy. Tym bardziej, że spora i myślę, że coraz większa część polskiego społeczeństwa nie popiera agresywnej, konfrontacyjnej polityki i retoryki polskiego rządu, popieranego rzecz jasna w tym względzie przez PiS.

Łukasz Foltyn


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


2 maja:

1848 - W Petersburgu zmarł Wissarion Bielinski, rosyjski pisarz, filozof, krytyk literacki, teoretyk rewolucyjnego demokratyzmu; współpracował m.in. z M. Bakuninem.

1879 - W Madrycie założono Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

1917 - Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego o poprawę warunków pracy, część postulatów została spełniona.

1919 - W Monachium zamordowano Gustava Landauera, niemieckiego anarchistę, pisarza i tłumacza, jednego z przywódców Bawarskiej Republiki Rad.

1933 - Rada Naczelna PPS opowiedziała się za odejściem od taktyki Centrolewu i podjęciem samodzielnej walki politycznej.

2003 - W La Celle-Saint-Cloud zmarł Mohammed Dib, pisarz algierski, tworzący w języku francuskim, autor około 30 powieści, jeden z najbardziej znanych w Europie twórców algierskich; komunista.

2005 - W Toronto zmarł Bob Hunter, dziennikarz kanadyjski, współzałożyciel Greenpeace.

2014 - W Odessie w antyrosyjskich zamieszkach i w wyniku pożaru zginęło 48 osób, a 214 odniosło obrażenia.


?
Lewica.pl na Facebooku